Mniej pacjentów - mniej pieniędzy. Ale czy w drugą stronę system zadziała podobnie? To pytanie, które zadają dyrektorzy świętokrzyskich szpitali od października będących w tak zwanej "sieci". Miał być stały budżet na cztery lata. Ale niektórym pieniądze są odejmowane.

Oddział Pediatryczny w szpitalu rejonowym w Jędrzejowie. Zamknięty od nowego roku, z końcem marca ma wznowić działalność. Ale ta przerwa już ma konsekwencje: szpital w lutym i w marcu otrzymał mniej pieniędzy od Narodowego Funduszu Zdrowia. Bo pediatria nie przyjmowała pacjentów. – Sytuacja jest dziwna… Z jednej strony w Jędrzejowie obcięto ryczałt błyskawicznie, natomiast w drugą stronę, to nie działa. Gdy fundusz ma zwiększyć ryczałtu, to liczy i analizuje – komentuje Robert Frańczak, dyrektor szpitala w Jędrzejowie i wiceprezes spółki Artmedik, która prowadzi lecznicę.

Rzeczywiście, w Jędrzejowie ryczałtu niewykonano. Ale w Szpitalu Kieleckim, który też jest w rękach spółki Artmedik, pacjentów było więcej niż zakładała umowa z NFZ i byli leczeni. Jednak jak dotąd za takie nadwykonania pieniędzy... nie ma. – Do końca marca będziemy wszystko ponownie przeliczać – zapewnia Małgorzata Kiebzak, dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału NFZ. Uspokaja i podkreśla - na wszystko potrzeba czasu. - Jeśli będziemy widzieć nadwykonania szpitale mogą liczyć na korekty ryczałtu wzwyż – twierdzi dyrektor Kiebzak.

Cięcia ryczałtów będą tam gdzie zlikwidowano oddziały. Na przykład szpital w Skarżysku-Kamiennej zlikwidował oddział zakaźny. NFZ – odbierze mu budżet na funkcjonowanie tego oddziału. We Włoszczowie brak lekarzy utrudnił prace oddziałów wewnętrznych. Dyrekcja Narodowego Funduszu Zdrowia nie wyklucza, że i w tym przypadku ryczałt zostanie zmniejszony. Ale wszystko zależy od wyników finansowych na koniec marca. – W żadnym wypadku nie możemy sobie pozwolić na zmniejszenie finansowania szpitala. Mam nadzieje, że ogólny bilans za pierwszy kwartał roku nie spowoduje sytuacji, w której te środki zostaną zabrane – mówi Sławomir Sobański, p.o. dyrektora włoszczowskiego szpitala.

Na razie NFZ zmniejszył finansowanie w trzech szpitalach. Oprócz Skarżyska i Jędrzejowa mniej pieniędzy otrzymała też lecznica w Opatowie.

Zobacz materiał filmowy przygotowany przez Karolinę Ziewiecką.