Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska zainaugurowała w Kielcach cykl konferencji "Edukacja dla zdrowia". To pomysł na profilaktykę od najmłodszych lat i - na przykład - lżejsze tornistry.

Książki, zeszyty, przybory do pisania, rysowania, malowania. Do tego pudełko śniadaniowe, coś do picia. W efekcie dziecięcy tornister waży dobre kilka kilo. Tymczasem nie powinien być cięższy niż 10 procent wagi ucznia. W innym wypadku powoduje poważne wady postawy.

Ministerstwo Edukacji Narodowej chce to zmienić. Dziś w Kielcach zainaugurowano cykl konferencji "Edukacja dla zdrowia". Ministerstwo organizuje je z Głównym Inspektorem Sanitarnym. Celem jest zwrócenie uwagi władz oświatowych i rodziców na profilaktykę zdrowotną. – W 90 procentach szkół są szafki, a tam gdzie ich nie ma, należy tak zorganizować zajęcia by uczniowie nie nosili ciężkich tornistrów – mówiła dziś na konferencji Anna Zalewska, Minister Edukacji Narodowej. – Podręcznik może zostać w szkole, natomiast w odrabianiu lekcji może pomóc wersja elektroniczna podręcznika – wyjaśniał Kazimierz Mądzik, Świętokrzyski Kurator Oświaty.

Ministerstwo chce, by na początku i końcu roku szkolnego organizować w szkołach specjalne spotkania z rodzicami na temat zdrowia uczniów.

Podczas wizyty w naszym regionie minister Anna Zalewska odwiedziła także dwie szkoły: w Ćmińsku i Końskich.
Zobacz relację filmową przygotowaną przez Monikę Woźniak.