Dzięki niemu możemy poznać kulturę świętokrzyskiej wsi sprzed lat. Piotr Gan, nazywany Kolbergiem Kielecczyzny, zgromadził kilkaset taśm z nagraniami zespołów ludowych oraz kilka tysięcy fotografii i tekstów. Teraz wszystkie zgromadzono w jednym miejscu - w dostępnym dla każdego Archiwum-Gana.

Oberki, przyśpiewki ludowe… Nagrywane od lat 60. ubiegłego wieku, zachowane na taśmach, zdigitalizowane przez Radio Kielce. W radiowej jest ich w ponad 6 tysięcy. Dziś to prawdziwe unikaty. Na co dzień słuchać ich można w internetowym folkradio.pl.

Piotr Gan przez lata nagrywał i opracowywał te dźwięki między innymi na potrzeby audycji radiowych. – Docierał do najmniejszych miejscowości, odkrywał niezwykłych instrumentalistów i instrumenty, które właściwe dziś już nie występują. Ale dziś wybrzmiewają na tych archiwalnych nagraniach - mówi Beata Ryń, rzecznik prasowy Muzeum Wsi Kieleckiej. Części z nagrań można posłuchać na płycie, którą Radio Kielce wydało wspólnie z MWK.

Teraz dwójka pasjonatów Diana Szawłowska i Piotr Baczewski z "Fundacji Muzyka Zakorzeniona" postanowiła ogromny dorobek Piotra Gana zgromadzić i zaprezentować w jednym miejscu na stronie internetowej: http://archiwum-gana.pl/.

W Archiwum Gana usłyszymy świętokrzyską wieś, która wiele lat temu odeszła.
Zobacz materiał przygotowany przez Urszulę Degejdę.