Organizacja Festiwalu Harcerskiego i obchody 100-lecia odzyskania niepodległości połączone z setną rocznicą powstania Związku Harcerstwa Polskiego - to tylko część tegorocznych planów kieleckich harcerzy. Opowiadali o nich na konferencji prasowej.

45 edycja Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej rozpocznie się 12 lipca. Uczestnicy będą śpiewać i tańczyć na... patriotyczną nutę. – Z racji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i 100-lecia harcerstwa polskiego specjalną formułę przyjmie koncert "Gospodarze gościom" otwierający tegoroczny festiwal – zapowiada hm Arkadiusz Szostak, za-ca komendanta chorągwi kieleckiej.

W ramach obchodów setnej rocznicy powstania Związku Harcerstwa Polskiego, druhowie wezmą udział w zajęciach sportowych i biwakach. A w maju odbędzie się jubileuszowy 60. Harcerski Rajd Świętokrzyski. - Z hasłem "Droga do wolności". To też jest ważne, że jest to najstarszy rajd harcerski w ogóle w Polsce – wyjaśnia hm Tomasz Rejmer, komendant Chorągwi Kieleckiej.

Harcerze chcą również wykorzystać środki unijne. Będą szkolić seniorów w ramach projektu "Cyfrowy Senior". Chęć udziału w tym przedsięwzięciu wyraziło już 66 gmin z województwa. - Będziemy uczyć seniorów podstawowych umiejętności informatycznych ale także wykorzystania ich w życiu codziennym – mówi phm Łukasz Mucha, który zajmuje się tym projektem.

Więcej w materiale filmowym przygotowanym przez Dawida Skowrońskiego.