Jeszcze w tym roku rozpoczną się prace warte ponad pięćdziesiąt milionów złotych. Powstanie między innymi ścieżka rowerowa na południu województwa. Rozbudowany zostanie też Ogród Botaniczny w Kielcach.

- Dążymy do powstania niezwykłego obiektu, który będzie przedmiotem pożądania turystów nie tylko z Polski ale i z zagranicy - mówi Wojciech Lubawski, prezydent Kielc. Rozbudowa Ogrodu Botanicznego w Kielcach będzie kosztowała  ponad dziewięć milionów złotych. Powstaną trzy oczka wodne, wodospad i ogrody: japoński, orientalny i włoski. Modernizacji doczeka się też ekspozycja Centrum Geoedukacji. A na dachu budynku powstanie Ogród Doświadczeń. Inwestycja, razem z poprowadzeniem ścieżek edukacyjnych na Kadzielni będzie kosztować czternaście milionów złotych. Oba projekty dofinansuje Unia Europejska.

- Prawie 40 km bardzo atrakcyjnej przyrodniczo ścieżki edukacyjnej - od województwa małopolskiego do Wiślicy, do naszych źródeł historycznych - mówi Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego. Ścieżka rowerowa edukacyjno-przyrodnicza będzie przebiegać przez powiat kazimierski i buski. Obejmie Nadnidziański Park Krajobrazowy i obszar Natura 2000. Projekt będzie kosztował ponad osiem milionów złotych. Aż siedem pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

- Realizacja tej inwestycji, która będzie polegała na budowie ponad 30 km sieci kanalizacyjnej doprowadziłaby do tego, że gmina, praktycznie wszystkie miejscowości miałyby sieć kanalizacyjną - mówi Sławomir Kopacz, wójt gminy Bieliny. Budowa sieci kanalizacyjnej w południowej części gminy Bieliny będzie kosztować ponad dwadzieścia milionów złotych. Aż szesnaście milionów pochodzi z unijnej dotacji. Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku. Ich zakończenie planowane jest na 2023 rok.