Na ścieżkach rowerowych w Kielcach tłumy... to pokazuje jak moda na rower wśród kielczan nabiera na sile. 50 km ścieżek w stolicy województwa już mamy, ale będzie więcej. Będzie też można na rowerze wybrać się do dębu Bartek.

Przez dwa kilometry ścieżka będzie wiodła przez las, potem wzdłuż drogi powiatowej. W sumie 7 kilometrowa ścieżka rowerowa powiedzie nas od granicy Kielc do dębu Bartka. - Będzie atrakcja dla mieszkańców głównie też i Kielc, ponieważ widzimy ogromne zainteresowanie turystyka rowerową zarówno na terenie Zagnańska jak i naszych zagnańskich lasów - mówi Szczepan Skorupski, wójt Zagnańska. Po drodze będzie można zatrzymać się w lesie gdzie powstaną place zabaw dla dzieci i specjalny park dla rowerów.

Gmina Zagnańsk w najbliższych dniach ogłosi przetarg. Pieniądze na budowę pochodzą z funduszy europejskich. Koszt to 3,5 miliona złotych. Powstający odcinek połączy się z centrum Kielc później - będzie wykonany przy okazji modernizacji ulicy Zagnańskiej, która ma się rozpocząć pod koniec roku.   

A na ulicach stolicy regionu moda na rower i aktywny tryb życia  jest coraz bardziej widoczna. - Widać że w Polsce coraz większe jest zainteresowanie, innymi rowerami, kiedyś każdy chciał mieć górala. Dzisiaj ludzie już kupują rowery które są dostosowane do ich potrzeb, czyli jak ktoś chce jeździć po mieście to sobie kupuje rower miejski - mówi Kamil Piwowarski, Masa Krytyczna w Kielcach. Dlatego w mieście też ścieżek przybędzie. Na przykład przy budowie ulicy Pileckiego powstanie nowa trasa na Bukówkę, a stamtąd juz blisko do kolejnych.

A to jeszcze nie koniec dobrych wiadomości dla rowerzystów. Za 10 milionów z funduszy europejskich powstanie kolejnych co najmniej 12 km nowych ścieżek, które połączą Kielce z ościennymi gminami. - Są chociażby ścieżki na Krakowskiej, żeby połączyć Nowiny, to są ścieżki w ciągu ulicy Sandomierskiej i w ciągu Warszawskiej i Orkana - mówi Tomasz Zboch, MZD w Kielcach.

Dokumentacja ma być gotowa w czerwcu, prace rozpoczną się jesienią, a ścieżką pojedziemy w przyszłym roku.