Diagnoza - nowotwór, to jedno. Drugie - to przekazanie diagnozy choremu. Studenci medycyny uczyli się dziś... rozmowy z pacjentem. Tego jak przekazywać trudne i często bolesne informacje na temat diagnozy, jak również tego jak reagować na chorego.

"Jestem po zabiegu i chcę wiedzieć, czy udało się usunąć nowotwór". Takie rozmowy z pacjentami, to dla lekarzy codzienność. Ale każdy pacjent jest inny. Każdy reaguje inaczej. A dziś - to nie pacjenci, tylko aktorzy, wcielający się w rolę chorych. - Musiałem mocno się pilnować, żeby nie pokazać ile emocji to we mnie wzbudziło, jak odsłonili kulisy tego zawodu i tego z czym mają do czynienia - mówi Marcin Brykczyński, aktor.

Scenariusze - pisało życie. Mirosława Tekiel jest psychologiem klinicznym. Pomaga lekarzom rozmawiać z pacjentami. Jest z nimi wtedy - gdy słyszą diagnozę. - Krzyk, który był wtedy. Pierwsze to było, to był wielki krzyk - co wy mówicie, przecież moja córeczka Zosia czeka na mnie w domu i kto ją teraz wychowa? - przytacza jeden z przykładów Mirosława Tekiel, psycholog kliniczny, ŚCO.

Dlatego ważne by przyszli lekarze uczyli się empatii. Temu mają służyć dzisiejsze warsztaty. To element ogólnopolskiej konferencji szkoleniowej, poświęconej onkologii. - Zaufanie tych pacjentów jest kluczowe - i to nie ważne o jaką chorobę chodzi. Jeśli będą nam ufać, będą traktować nas jak ekspertów w każdej dziedzinie, to szanse na powodzenie leczenia są znacznie większe - mówi dr hab. n. med. Marcin Sadowski, Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu UJK.

Konferencję zorganizowano po raz trzeci. Odbywa się w Warszawie. Jest jednak transmitowana jednocześnie w 14 wydziałach lekarskich w całym kraju. W Kielcach -  po raz pierwszy. - To dobrze, że możemy w ten sposób pozyskiwać wiedzę. Myślę, że jest jeszcze za mało popularna. Trzeba tę metodę i ten rodzaj konferencji upowszechniać - uważa prof. dr hab. n. med. Stanisław Głuszek, Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu UJK

Studenci i rezydenci  wysłuchali wykładów dotyczących diagnostyki i leczenia raka jelita grubego, jajnika i tarczycy.