W gminie Brody już działa Mobilny System Powiadamiania. Ma informować i ostrzegać. Dzięki niemu mieszkańcy dowiedzą się o zagrożeniach i wydarzeniach kulturowych i sportowych w gminie. A to wszystko za pomocą kilku kliknięć na smartfonie.

Najważniejsze wydarzenia i ostrzeżenia w gminie Brody - teraz w aplikacji na smartfona. Gmina dołączyła do ogólnopolskiego systemu powiadamiania i ostrzegania. Mieszkańcy są na "tak". - Zawsze się człowiek szybciej zorientuje, ja to mało siedzę na telefonie, córka więcej to zawsze wie dużo szybciej - mówią mieszkańcy i dodają - myślę, że fajny pomysł tylko, że o nim nie słyszałam, więc przydałoby się to nagłośnić, żeby ludzie mieli dostęp do tego, że w ogóle coś takiego jest. Do tej pory z aplikacji korzysta ponad 200 osób. A kolejne cały czas dołączają.

Powiadamianie możliwe jest również drogą sms-ową. Dzięki temu z gminy znikną być może przestarzałe tablice ogłoszeniowe. Bo wszystko można już znaleźć w telefonie. I to za darmo. - Wychodzimy naprzeciw potrzebom mieszkańców, wszelkiego rodzaju informacje są szybciutko przekazywane tą drogą sms-ową i poprzez tę aplikację mobilną - informuje Marzena Bernat, wójt gminy Brody.

Ale nie tylko gmina może wysyłać wiadomości. Również mieszkańcy mogą komunikować się z urzędnikami. Zgłoszenie musi zawierać miejsce i krótki opis zdarzenia np. dotyczące utrudnień na drogach. Można także zamieścić zdjęcie. - Atutem tej aplikacji jest to, że mieszkańcy mogą wysłać do nas wiadomość albo zdjęcie i bardzo na to liczymy, liczymy na dobre potwierdzone informacje o tym co się u nas dzieje - mówi Mariusz Zawłocki, Urząd Gminy Brody.

Aby skorzystać z systemu mobilnego powiadamiania wystarczy bezpłatnie pobrać aplikację "Blisko". Podobne rozwiązania wprowadziły już m.in. Starachowice, Morawica i Bodzentyn.