Specjaliści z branży górniczej i geologicznej spotkali się dziś w Kielcach. Rozmawiali miedzy innymi o tym jak wykorzystać potencjał surowcowy regionu i w jaki sposób przekonać mieszkańców, że wydobywanie kamienia, siarki czy węgla to nie zło konieczne, ale działanie niezbędne dla społeczeństwa.

Kielecka Kadzielnia, dziś jeden z symboli stolicy województwa -  kiedyś kamieniołom. Krzemionki Opatowskie - kandydujące do wpisu na światową listę dziedzictwa. W obu przypadkach rezerwaty powstały na obszarach gdzie człowiek wydobywał surowce niezbędne do rozwoju. - Obiekty te mają ogromny potencjał ponieważ w tej chwili w świecie, w Europie, w naszym kraju, bardzo intensywnie rozwija się zainteresowanie taką turystyką kwalifikowaną określaną jako geoturystyka i turystyka przemysłowa - mówi Maciej Madziarz KGHM Cuprum, Centrum Badawczo-Rozwojowe.

Rząd chce by takich pozytywnych przykładów zagospodarowania terenów powydobywczych było więcej. - Żeby były obszary do jazdy konnej, strzelnice czy obiekty sportowe, których wtedy brakowało i nadal brakuje i chcemy żeby to się działo - mówi Mariusz Orion Jędrysek, Główny Geolog Kraju, Sekretarz Stanu w ministerstwie Środowiska. To ma być jeden z elementów polityki surowcowej państwa. Dokumentu którego treść jest właśnie konsultowana ze specjalistami. Dziś takie konsultacje odbyły się w Kielcach.

W świętokrzyskim znajduje wiele złóż, ale ich wydobycie wiąże się często ze społecznym oporem. Dlatego niezwykle istotna jest właśnie edukacja geologiczna społeczeństwa - jeden z filarów programu polityki surowcowej. - My pokazujemy, że prąd nie jest z gniazdka, a woda nie jest z kranu. Abyśmy mogli się cieszyć dobrami cywilizacyjnymi, to niestety ta eksploatacja jest konieczna - podkreśla Robert Tarka, Geopark Przedgórze Sudeckie.

Wprowadzenie polityki surowcowej ma stworzyć szansę rozwoju dla przedsiębiorców, ale i samorządów, zwłaszcza z tak bogatych górniczo regionów jak Świętokrzyskie. - Eksploatacja górnicza, która była prowadzona dostarczyła nam sporo obiektów, które chronione, ale i zagospodarowane w należyty sposób dają nam pewnego rodzaju magnes na turystykę - zaznacza Michał Poros, Geopark Kielce.

Program polityki surowcowej państwa została już przyjęta przez komitet ekonomiczny Rady Ministrów. Teraz czeka na akceptację rządu.