Drugie podejście do przetargu na przebudowę kieleckiego dworca PKS. Pierwszy unieważniono, bo oferty wykonawców okazały się zbyt drogie. Projekt pozostaje bez zmian ...tańsze mają być za to materiały.

Wszystko przygotowane, inwentaryzacja dawno skończona. Pasażerów już nie ma podobnie jak ekipy remontowej. Na budowlańców trzeba jeszcze poczekać. Zarząd Transportu Miejskiego ogłosił drugi przetarg na modernizację kieleckiego "UFO" czyli dworca PKS.

Wymienione mają zostać materiały z których wykonana będzie część budynku - informuje Grzegorz Witkowski z ZTM. - Chcemy żeby materiały, które będą użyte były innej jakość, wciąż wystarczające, ale już nie indywidualne. Chcemy żeby rozwiązania, które będą zastosowane na dworcu były tanie, nie będą dedykowane specjalnie pod tę inwestycje tylko takie katalogowe - informuje Grzegorz Witkowski, ZTM w Kielcach.

Zdaniem Wojciecha Gwizdaka ze Stowarzyszenia Architektów Polskich to nie oznacza, że zmodernizowany dworzec będzie wyglądał gorzej niż pierwotnie zakładano. - Taniej to znaczy inaczej, jednym z zadań architekta, jeżeli inwestor mówi, że ma zmniejszyć koszty to musi zrobić jak najmniej ze straty chodzi o ubytek walorów użytkowych czy estetycznych - podkreśla Wojciech Gwizdak, Stowarzyszenie Architektów Polskich.

Pierwszy przetarg unieważniono, bo ceny zaproponowane przez wykonawców o 40 milionów złotych przekraczały zaplanowany przez miasto budżet. - Te poprawki nie maja żadnego wpływu na jakość tego projektu będą niezauważone chodzi o zastosowanie innych technologii - zaznacza Wojciech Lubawski, prezydent Kielc.

Miasto stara sie również o ministerialne wsparcie. Chodzi o pieniądze unijne z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.