Inwestycje w polską armię oraz rola Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ - między innymi takie tematy zostały poruszone przez parlamentarzystów, którzy gościli dziś w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na kieleckiej Bukówce. Posłowie i senatorowie obiecali także, że będa wspierać rozwój "naszej" jednostki.

W Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na kieleckiej Bukówce odbyło się dziś wspólne posiedzenie sejmowej i senackiej Komisji Obrony Narodowej. - Parlamentarzyści, których zadaniem jest m.in. tworzenie prawa, powinni z takich wizytacji wyciągać wnioski - komentował spotkanie Jarosław Rusiecki, senator PiS.
Jednym z tematów poruszanych podczas posiedzenia była rola Polski, jako niestałego członka rady bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych. - Podejmowanie takiego wysiłku, to podnoszenie rangi naszego kraju na arenie międzynarodowej - stwierdził senator Rusiecki.

Parlamentarzyści mieli okazję zapoznania się z cyklem przygotowań żołnierzy, którzy przed wyjazdem na misje zagraniczne, zdobywają umiejętności w Kielcach. - Nie pamiętam, żeby takie spotkanie w centrum kiedykolwiek miało miejsce. Dlaczego są ważne? Dlatego, że nasi politycy, którzy decydują o wojski, decydują o armii polskiej mają od podszewki wiedzę o tym, co się dzieje tutaj u nas w terenie - uważa płk Paweł Chabielski, dowódca CPdMZ.

Kieleckie centrum chce się rozwijać i być jednym z przodujących ośrodków zajmujących się problematyką szkolenia żołnierzy kierowanych na zagraniczne misje. Jednak aby kielecka jednostka mogła się rozwijać powinna zostać rozbudowana. Posłowie i senatorowie obiecali, że będą wspierać inicjatywy zmierzające w tym kierunku.

Obejrzyj relację przygotowaną przez Kamila Markiewicza.