Poseł Anna Krupka z radnym Mariuszem Bodo w trybie kontroli społecznej poprosili miejskich urzędników o wgląd w dokumenty na temat przyznawanych w skarżyskim magistracie nagród, wykorzystania aut służbowych oraz wypłacanych delegacji. Według działaczy PiS zasadność niektórych z tych wydatków budzi wątpliwości.

Posłanka i radny poprosili m.in. o wykaz nagród otrzymanych przez najbliższych współpracowników prezydenta miasta, listy obecności pracowników urzędu oraz wykaz osób, które korzystają z służbowych telefonów i samochodów. - Wystąpiliśmy o te dokumenty dla wykazania mieszkańcom, przede wszystkim Skarżyska-Kamiennej, że ten urząd jest transparentny, że mogą mieć do tego urzędu zaufanie - wyjaśnia Anna Krupka.
- To jest informacja publiczna, oczywiście wgląd w takie dokumenty jak najbardziej jest możliwy, co też się zresztą dzieje - odpowiada Izabela Szwagierek, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Skarżysku Kamiennej.

Kontrola trwała kilka godzin i toczyła się za zamkniętymi drzwiami. Według kontrolujących urzędnicy nie przedstawili wszystkich wymaganych dokumentów. Działacze PiS uważają, że największe wątpliwości budzi zasadność wyjazdów służbowych i delegacji pracowników magistratu. - Urząd nie dysponuje dokumentem na podstawie którego możemy stwierdzić jakie były efekty wizyty prezydenta Kröniga w Las Vegas, co z tej wizyty zyskało miasto - komentuje Anna Krupka.

Zdaniem Konrada Kröniga, prezydenta Skarżyska, kontrola społeczna powinna być wcześniej zapowiedziana, tak by można było przygotować wszystkie potrzebne dokumenty. - W mojej ocenie jest to nic innego jak zwykła polityczna hucpa i dezorganizacja pracy urzędu, działanie niepoważne, które nie przystoi posłom i parlamentarzystom - uważa prezydent Krönig.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości zapowiadają kolejne kontrole w innych świętokrzyskich samorządach.

Zobacz materiał filmowy przygotowany przez Dawida Skowrońskiego.