Trzysta złotych dla każdego ucznia na Dobry Start w naukę - to w nowy rządowy program, które wejść w życie ma już we wrześniu. Jego założenia przedstawiła w Kielcach wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Bojanowska. Rodzice wnioski o wsparcie mogą składać drogą elektroniczną już od lipca.

Państwo Boroniowie mają troje dzieci. Najstarszy - Tomek od września zaczyna szkołę. Plecak już ma. Ale potrzebne będą jeszcze niektóre książki, zeszyty i ubranie do szkoły. - Chcielibyśmy jak najlepiej ich wyposażyć, ale nie zawsze starcza. Szczególnie teraz, kiedy my, wszyscy młodzi, mamy kredyt na mieszkanie - mówi Ewa Boroń.

Teraz rodzicom uczących się dzieci będzie łatwiej. Pomoże w tym program rządowy "Dobry Start". Zakłada on wypłacanie trzystu złotych rocznie dla każdego ucznia, od 7 do 20 roku życia. Uczniom niepełnosprawnym - pieniądze będą przysługiwały do ukończenia dwudziestu czterech lat. By dostać wsparcie - wystarczy złożyć wniosek. Przyjmować je będą placówki, w których składa się wnioski w ramach programu 500 Plus.

- Dobre przygotowanie, edukacja, wykształcenie, dobre warunki domowe, to ten kapitał, który potem procentuje na przyszłość. To jest inwestycja w nasze społeczeństwo - mówiła dziś w Kielcach, prezentując założenia programu, Elżbieta Bojanowska, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. - Jest to program, który pozwoli wszystkim polskim dzieciom w wieku szkolnym mieć taki sam start i przygotować się odpowiednio do roku szkolnego - dodawał Krzysztof Słoń, senator PiS.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w ubiegłym roku rodzice na wyprawkę szkolną wydali średnio właśnie około trzystu złotych. W województwie świętokrzyskim z programu "Dobry Start" skorzysta sto sześćdziesiąt pięć tysięcy uczniów. Do naszego regionu trafi około pięćdziesięciu milionów złotych.

Wnioski o świadczenie z programu można składać za pośrednictwem sieci od lipca. W formie papierowej nabór rozpocznie się w sierpniu. Rodziny, które zrobią to do końca sierpnia, wypłatę dostaną do końca września. Ostateczny termin złożenia wniosku mija trzydziestego listopada.

Obejrzyj materiał filmowy przygotowany przez Karolinę Kopijkowską-Harczuk.