Blisko półtora tysiąca osób prowadzących działalność gospodarczą przybyło w regionie od początku roku. Pracownicy ZUS uważają, że zachętą do założenia firmy są między innymi ulgi w płaceniu składek.

Firmy transportowe, doradcze czy budowlane - tego rodzaju działalność gospodarcza uruchamiana jest w regionie najczęściej. W maju w województwie zarejestrowanych było ponad sto trzynaście tysięcy firm - o tysiąc trzysta więcej niż w styczniu.

Katarzyna Arabasz-Wójcik
wcześniej pracowała w banku. Pół roku temu zdecydowała się założyć własną działalność. - Chciałam uciec trochę od bankowości to po pierwsze, a po drugie - to coś nowego, coś swojego, praca na własny rachunek. Chciałam sie sprawdzić w nowej dziedzinie - wyjaśnia. Teraz sprawdza, czy dana inwestycja kredytowana przez bank przebiega zgodnie z planem. Przyznaje, że dodatkowym bodźcem do założenia firmy były ulgi w płaceniu składek ZUS. - To jest jednak dużo - przez pierwsze 2 lata jestem na preferencyjnym ZUS. I faktycznie to jest ważne - zakładając firmę nie wiemy, jakie będą obroty. Więc każda oszczędność jest bardzo ważna - mówi Katarzyna Arabasz-Wójcik.

Korzystając z ulgi przedsiębiorca płaci niespełna 520 złotych za wszystkie świadczenia dla ZUS. To o siedemset złotych mniej niż osoby, które są na tak zwanym pełnym ZUS. Ulga dla nowych przedsiębiorców obowiązuje przez dwa lata.

A od maja składka może być jest jeszcze niższa: wystarczy opłacać tylko składkę zdrowotną, tzn. trzysta dwadzieścia złotych miesięcznie. Przez pół roku. To efekt wejścia w życie założeń konstytucji biznesu. - Od chwili rozpoczęcia działalności, przez 6 miesięcy, przedsiębiorca nie podlega ubezpieczeniom społecznym. Istnieje tylko obowiązek opłacania ubezpieczenia zdrowotnego, ale obowiązek ubezpieczenia społecznego danej osoby nie dotyczy - informuje Dariusz Suchorowski, za-ca dyrektora kieleckiego oddziału ZUS.

Pracownicy ZUS przyznają, że od maja doradcy mają więcej pracy. - Nawet 10 procent osób więcej jest zainteresowane ulga na start, czy tą 24-miesięczną. Dopytują, sprawdzają, a doradcy wyjaśniają, na czym polegają różnice - mówi Paweł Szkalej, rzecznik prasowy kieleckiego ZUS.

Przedsiębiorca, który skorzysta z "Ulgi na start", bezpośrednio po niej może przejść na opłacanie tak zwanego małego ZUS przez dwa lata.

Obejrzyj materiał filmowy przygotowany przez Karolinę Kopijkowską-Harczuk.