Miasto Kielce jest już gotowe do ogłoszenia kolejnego przetargu na budowę Centrum Kształcenia Praktycznego. Projekt został zmieniony, koszty obniżone, jednak obiekt ma nic nie stracić na funkcjonalności.

Teoretycznie budowa CKP przy ulicy Olszewskiego powinna trwać już od miesiąca. Niestety firma, która wygrała pierwszy przetarg nie zdecydowała się podpisać umowy - choć miasto było skłonne podnieść kwotę przeznaczoną na inwestycję do wysokości złożonej oferty. Aby obniżyć koszty budynku w jego projekcie dokonano zmian. - Zastanowiliśmy się m.in, czy we wszystkich pomieszczeniach powinna być klimatyzacja - mówi Dominik Kraska, dyrektor CKP. Zmieniono także założenia systemu ogrzewania, zakładaną wielkość niektórych okien.

- Przyjrzeliśmy się również jak zaprojektowano zagospodarowanie terenu. Zrezygnowaliśmy z wykładania jego części kostką, podjęliśmy decyzję żeby położyć kruszywo, które będzie równie ładnie wyglądało, ale jest dużo tańsze - wyjaśnia dyrektor Kraska.

Koszty budowy obniżono ogółem o blisko 20 procent. - Ale funkcjonalność obiektu zostanie zachowana, specjalny zespół pracował nad nią wiele miesięcy - zapewnia Tadeusz Sayor, zastępca prezydenta Kielc.

Kolejny przetarg na budowę CKP ma być ogłoszony w przyszłym tygodniu. Miasto chce wydać na tę inwestycję około 36 milionów złotych. W Centrum, w nowoczesnych pracowniach, mają szkolić się uczniowie szkół zawodowych, oraz dorośli.

Obejrzyj materiał filmowy przygotowany przez Monikę Woźniak.