Zawsze w gotowości i chętni do niesienia pomocy. Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Niewachlowie otrzymali dzisiaj sprzęt wart prawie 70 tysięcy złotych. W sumie z Funduszu Sprawiedliwości do świętokrzyskich gmin trafiło ponad 5 milionów złotych.

Syrena alarmowa - na jej dźwięk reagują natychmiast. Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej na kieleckim Niewachlowie już po chwili są gotowi do akcji. To jednostka z prawie 100-letnią tradycją. Liczy 33 osoby -  4 druhny i 29 druhów. Natalia Jaśkowska jest ochotnikiem od dwóch lat. Dla niej praca to służba. - Niekiedy nawet po prostu wychodzimy z pracy, żeby jechać na akcję, niekiedy poświęcamy rodzinę, żeby po prostu wyjechać i ratować ludzkie życie - mówi Natalia Jaśkowska, OSP Niewachlów.
 
Bo strażacy - ochotnicy biorą udział między innymi w akcjach przeciwpożarowych, usuwają skutki powodzi czy gradobicia. - Realizują zadania tak naprawdę te same, które realizuje PSP. Różnią się być może tylko tym, że w pewnych zakresach strażacy PSP realizują czynności i działania ratownicze w zakresie specjalistycznym - mówi st. bryg. Robert Sabat, zastępca świętokrzyskiego komendanta PSP.
 
Teraz będą mogli to robić jeszcze skuteczniej. Do jednostki w Niewachlowie trafił nowy sprzęt. Wart prawie 70 tysięcy złotych. - Na który pewnie nie byłoby nas stać, bo to jest jednak sprzęt bardzo drogi, bardzo profesjonalny i nie PSP a OSP dostała ten sprzęt, to jest chyba też podziękowania im - podkreśla Wojciech Lubawski, prezydent Kielc. - Bardzo jesteśmy zadowoleni jako cała jednostka z tego sprzętu, najlepiej, żeby ten sprzęt byłby używany tylko podczas ćwiczeń - dodaje Piotr Biegański, prezes OSP Niewachlów.
 
Zakup sprzętu był możliwy dzięki prawie 100-procentowej dotacji z Funduszu Sprawiedliwości. Łącznie do świętokrzyskiego trafiło ponad 5 milionów złotych. - Została przekazana kwota 5,5 miliona złotych z całej kwoty 100 milionów złotych z Funduszu Sprawiedliwości. Taką kwotę przeznaczyło Ministerstwo Sprawiedliwości. Tutaj wkład do zakupu każdego sprzętu to 99% - informuje Mariusz Gosek, dyrektor biura parlamentarnego, Zbigniewa Ziobry.
 
Ze wsparcia skorzystało 98 świętokrzyskich gmin.