By pomóc wystarczy poświęcić trochę czasu i umieć szyć na maszynie. Jutro rozpoczynają się warsztaty, podczas których powstaną plecaki dla dzieci z Libanu. Mimo wojny 90. małych Syryjczyków rozpocznie we wrześniu naukę.

Proste, a jednak niezwykłe. - To będą takie plecaczki, dla dzieci które potrzebują od nas ciepła - mówi Hanna Zarzycak- Konieczkiewicz, Instytut Dizajnu w Kielcach.
 
Ciepła, ale też umiejętności w obsłudze maszyny do szycia będą wymagać wyjątkowe warsztaty, które organizuje Instytut Dizajnu. Bo wykonane przez chętnych plecaki, mają pomóc, syryjskim dzieciom, które mimo wojny od września rozpoczną naukę w szkole. - Plecaczki, które przydadzą się na książki, na buty na sprzęty sportowe, będą praktyczne - mówi Olga Grabiwoda, Instytut Dizajnu w Kielcach.
 
Plecaki, za pośrednictwem - Papieskiej Fundacji "Pomoc Kościołowi w Potrzebie" zostaną przekazane do szkoły w dolinie Baka w Libanie. Będzie się tam uczyć 90. dzieci. - Dzieci, które stały się ofiarami, tej wojny i sierotami wojennymi i to właśnie dla nich i za pośrednictwem księży chcemy te plecaki przekazać - mówi Anna Gromska, MOPR w Kielcach.
 
Charytatywne warsztaty, to jedne z elementów akcji "Kielce dla Syrii". Od maja datki zbierane są podczas koncertów, i wydarzeń kulturalnych. Tak będzie do jesieni. - Jestem zadowolony, bo jest sporo osób sporo wolontariuszy, ale będę ucieszony, jak się uda uzbierać te 400 tysięcy, bo to jest ten konkretny wymiar i chcemy doprowadzić do tego, żeby te pieniądze rzeczywiście posłużyły dzieciom w Syrii - mówi Wojciech Lubawski, prezydent Kielc.
 
Warsztaty rozpoczną sie jutro o godzinie 17:00 w Ambasadzie Dizajnu przy ul. Wesołej w Kielcach. Ale pomoc, można nieść cały czas. Więcej informacji na stronie UM.