To już pewne. Blisko 2 miliony złotych wyląduje w skarżyskim Szpitalu Powiatowym a właściwie tuż obok niego. Bo przy lecznicy powstanie długo wyczekiwane lądowisko dla helikopterów ratunkowych. Zyskają przede wszystkim pacjenci, którzy szybciej otrzymają lekarską pomoc.

- Jest wymóg, że do końca 2019 roku każdy szpitalny oddział ratunkowy będzie musiał mieć własne lądowisko dla helikopterów. Stąd pomysł, by postarać się o dotację na te lądowiska z Ministerstwa Zdrowia - mówi lek. med. Leszek Lepiarz dyrektor Szpitala Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej.
 
- Do tej pory ten transport odbywał się głównie za pomocą karetek, jeżeli zamawialiśmy transport lotniczy, pacjent był przewożony przez całe miasto, śmigłowiec lądował na boisku, było tu utrudnieniem dla pacjentów - mówi lek. med. Leszek Jahołkowski, kierownik SOR w Skarżysku-Kamiennej.
 
Jak podkreślają lekarze w przypadku ratowania życia liczy się każda sekunda, dlatego powstanie lądowiska ma umożliwić szybszy transport pacjentów do różnych jednostek medycznych w województwie. Projekt budowy lądowiska dofinansowało Ministerstwo Zdrowia.
 
Z dofinansowania skorzysta także Szpitalny Oddział Ratunkowy. Zostanie wyposażony w nowy sprzęt, który pozwoli na lepszą diagnostykę. Inwestycja ma być gotowa pod koniec roku. Wartość całego projektu to dwa miliony złotych.