Wsparcie dla cudzoziemców, którzy chcą pracować i żyć obok nas

Krzysztof Węglarczyk, dar 2021-05-03  |  Kielce
UDOSTĘPNIJ:
Wsparcie dla cudzoziemców, którzy chcą pracować i żyć obok nas
Pomogą rozwiązać każdy problem. Nauczą języka i podpowiedzą jak wystartować z biznesem. Co ważne całkowicie za darmo. Obcokrajowcy, którzy pracują w regionie mogą liczyć na wsparcie w Punkcie Informacyjnym dla Cudzoziemców.

W Polsce mieszka od 6 lat. Przyjechał z Ukrainy "za chlebem", a od pół roku, prowadzi u nas firmę. Wołodymyr Zahorodnij jest z zawodu mechanikiem. - Na początku było oczywiście najtrudniej się dogadać, bo była taka językowa bariera. Kiedy to minęło, to już było dobrze - wspomina Wołodymyr Zahorodnij. 


Językową barierę udało się pokonać między innymi dzięki Stowarzyszeniu Integracja-Europa Wschód. Mieści się ono w budynku przy ulicy Sienkiewicza 78A w Kielcach i... pomaga rozwiązać każdy problem, z którym mierzą się cudzoziemcy. - Naprawdę są różne sytuacje. Najczęściej chodzi o legalizację pobytu. Właśnie pomagamy wypełnić te wnioski na kartę pobytu. To pierwsze miejsce dla osób, które dopiero co przyjechały do Kielc – opowiada Olesia Kubajczuk, tłumacz i konsultant w Punkcie. 

Pomoc dla przyjezdnych jest jednak dużo większa. Dzięki programowi INTEURO cudzoziemcy mogą uczyć się języka, korzystać z kursów integracyjnych oraz warsztatów przedsiębiorczości. - Tu można przyjść, nauczyć się języka. Właśnie teraz chcę zapisać się na kurs, aby się dokształcić. Można złożyć wiele wniosków. Człowiekowi czasem bardzo trudno samemu to wypełnić i jest to bardzo stresujące, a tu można przyjść i Ci pomogą ze wszystkim - mówi Anastazja Zagórska. 

Wszystkie usługi świadczone są bezpłatnie. Program jest finansowany dzięki Programowi Krajowego Funduszu Azylu Migracji i Integracji. - Przychodzą osoby, które mają pracę, a szukają mieszkania, szukają szkoły dla swojego dziecka. Sporo osób chce znaleźć nową pracę. Otrzymują od nas wiedzę, gdzie jej szukać, jak to robić – wyjaśnia Krzysztof Kalita, prezes Stowarzyszenia Integracja Europa-Wschód. 

Pomoc świadczona jest również drogą elektroniczną i telefoniczną. Ze wsparcia można skorzystać wchodząc na stronę inteuro.info lub dzwoniąc pod numer telefonu 573 338 377. 

 W załącznikach poniżej znajdziecie tłumaczenie tego artykułu na angielski, rosyjski oraz ukraiński.

Załączniki: