"Nie przehandluj pierwszej gwiazdki" z takim apelem NSZZ Solidarność zwróciła się do pracodawców. Związkowcy namawiają by w wigilię skrócić godziny otwarcia sklepów, po to aby zamiast za sklepową ladą pracownicy mogli świętować w swoich domach. I udało się. Największe sieci handlowe w regionie skończą pracę o 14.00. 

Sklepy, szczególnie te wielkopowierzchniowe przeżywają przedświąteczne oblężenie. Między innymi natłok obowiązków odracza do ostatniej chwili zrobienie świątecznych zakupów. Jedni kupują a drudzy muszą stać.. po drugiej stronie lady. - Myślę, że jak każdy wolałby mieć wolne w Wigilię, bo to jest szczególny dzień – mówi jedna z pracownic i dodaje - to, że sklep jest do 14. otwarty to nie znaczy, że ja będę o 14. w domu.

Na apel Solidarności "Nie przehandluj pierwszej gwiazdki" odpowiada coraz więcej przedsiębiorców. Jeszcze kilka lat temu drzwi do sklepów zamykane były dopiero późnym wieczorem. - Coraz więcej właścicieli tych dużych sieci rozumie również to, że niekoniecznie musimy kupować jakby za pięć dwunasta – mówi  Waldemar Bartosz przewodniczący Świętokrzyskiej Solidarności.

Większość sieci handlowych w regionie w Wigilię zaprasza na zakupy do godziny 14 a w Sylwestra do 16. Wyjątkiem są małe sklepy osiedlowe otwarte nawet do 18. Klienci też respektują apel. Recepta jest prosta - wystarczy zakupy zaplanować wcześniej. - Wiem, że ten czas powinien się też należeć dla pań, które tu pracują, więc staram się jak tylko mogę omijać sklepy – mówi jedna z klientek Agnieszka Wojtyna i dodaje - po prostu jest ten czas w tygodniu, zakupy można zrobić dużo wcześniej.

Do akcji przyłączają się nie tylko właściciele sklepów. Przedsiębiorca Łukasz Dziedzic od lat widzi i rozumie potrzeby swoich pracowników. Dziś jego firma świeciła pustkami. - Mają wolne od 22. już przez te 2 dni, które są bezpośrednio przed świętami, żeby mogli wspólnie z rodzinami przygotować się do świąt – mówi Łukasz Dziedzic.

Kodeks pracy nie zabrania pracy w święta. Handlować mogą wtedy jedynie właściciele sklepów i osoby zatrudnione na umowę zlecenie.