Pokonały ośmiuset autorów z całej Polski i choć są dopiero nastolatkami już mogą pochwalić się własną książką. Uczennice Liceum Juliusza Słowackiego w Kielcach kochają literaturę i z tej miłości powstała wyjątkowa książka. W zbiorze opowiadań młode pisarki zaglądają "Wewnątrz" człowieka.

Wnętrze człowieka warto poznawać. Zwłaszcza, że każdy widzi je inaczej. Dokładnie, tak jak autorki książki. - Każda z nas jest inną osobą, ma inne zainteresowania, stąd poszukiwałyśmy czegoś, co nas połączy – mówi Daria Domagała, uczennica VI LO im. J. Słowackiego w Kielcach. Połączyło je "Wnętrze", rozumiane na 5 sposobów. - Z każdym opowiadaniem dokładamy kolejny element do głównej ilustracji i na końcu otrzymujemy pełen obraz wnętrza, który chciałyśmy ująć w tej książce - informuje Julia Kucmin, uczennica VI LO im. J. Słowackiego w Kielcach. Książce napisanej przez licealistki. Ich wizja tego, co "Wewnątrz" została doceniona przez Instytut Książki i serwis wydawniczy Ridero.

Zbiór opowiadań, jako jeden z trzech w Polsce zdobył Laur Pióra. W konkursie "Misja-książka" autorki pokonały ośmiuset uczestników. - Nie spodziewałyśmy się tego zaczynając konkurs, bo to jest konkurs ogólnopolski, gdzie się ciężko wybić – wyznaje Zuzanna Wiktoria Łach, uczennica VI LO im. J. Słowackiego w Kielcach. Ale udało się. Zbiór opowiadań został wydany.  Można go także znaleźć w Internecie. Licealistki piszą o emocjach, ale także o tym, że w człowieku liczy się to, co w środku, nie na zewnątrz. - One sobie dobrały skład, wybrały ten temat, natomiast z perspektywy nauczyciela ta duma polega na tym ile kontekstów literackich tam dziewczyny mimochodem ujęły - mówi Edyta Roman, nauczyciel VI LO im. J. Słowackiego w Kielcach.

Autorki zbioru opowiadań choć dopiero zaczynają przygodę z literaturą, przyznają, że ich szuflady są przepełnione tekstami i chciałyby, żeby kolejne utwory zostały opublikowane. - Już wiemy jak to jest trzymać naszą pracę w ręce, taką wydaną, profesjonalnie, jest to na pewno wspaniałe uczycie, więc czemu nie spróbować jeszcze raz – twierdzi Julia Kucmin, uczennica VI LO im. J. Słowackiego w Kielcach.