Od października poważne zmiany czekają służbę zdrowia. Wszystkie szpitale w świętokrzyskiem wejdą do tak zwanej sieci - zapewnił dziś w Kielcach, wiceminister resortu zdrowia - Marek Tombarkiewicz.

Sieć szpitali zacznie obowiązywać w całym kraju od października. Placówki medyczne zostaną podzielone na trzy stopnie referencyjności oraz na specjalistyczne centra - na przykład onkologiczne. Do jakiej grupy zostanie włączona dana placówka zależy od liczby i rodzaju oddziałów, jakimi dysponuje. W świętokrzyskiem do pierwszej grupy zostaną włączone najmniejsze, szpitale powiatowe - między innymi Pińczów, Jędrzejów i Chmielnik.

Drugi stopień
to placówki z większą liczbą oddziałów. Wśród nich będzie szpital w Końskich, Starachowicach i w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Trzeci stopień otrzyma Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach oraz w Sandomierzu. W kategorii specjalistycznych placówek medycznych znajdzie się Świętokrzyskie Centrum Onkologii oraz Szpital w Czerwonej Górze.

Wszystkie placówki, które wejdą do sieci szpitali pieniądze będą mieć płacone z góry ryczałtem. Pozostałe - będą mieć szansę na finansowanie pod warunkiem, że przystąpią do konkursu.