Z Polski do Poland, z Kostki do Kostki, od dzieci do dzieci. Świąteczne życzenia ze szkoły katolickiej pod wezwaniem św. Stanisław Kostki w Kielcach już w drodze do parafii pod tymże wezwaniem do wsi na Pacyfiku o dumnej nazwie Poland.

Dzieci z katolickiej szkoły pod wezwaniem św. Stanisława Kostki, szkoły z niemal stuletnią tradycją wysyłają tradycyjne kartki świąteczne, jednak nie trafią one do ich bliskich w Polsce, a do dzieci z drugiego końca świata, do małej wsi na Pacyfiku o nazwie Poland. Tym razem na lekcji języka angielskiego w Szkole Podstawowej im św. Stanisława Kostki słówka zamieniają się w życzenia, a ćwiczenia w kolorowanki. - Narysowałam bałwanka, choinkę, śnieg i napisałam Wesołych Świąt - mówi Odyseja Zaczek, uczennica Katolickiej Szkoły im. św. Stanisława Kostki w Kielcach. - Przykleiłem choinki wokół Mikołaja, napisałem jak się nazywam, ile zwierzątek mam, no i życzenia - dodaje Kacper Rojek, uczeń Katolickiej Szkoły im. św. Stanisława Kostki w Kielcach.

Na pomysł napisania listów od dzieci z Polski do wioski Poland wpadł dyrektor szkoły ks. Jacek Kopeć. A zaczęło się od zwykłej ciekawości. - Przeszukując kościoły pod wezwaniem św. Stanisława Kostki zorientowałem się, że jest kościół, któremu patronuje Kostka na wyspie Bożego Narodzenia w miejscowości o swojsko brzmiącej nazwie Poland - mówi ks. Jacek Kopeć, dyrektor Zespołu Szkół Katolickich. Wioska została tak nazwana na cześć Polaka Stanisław Pełczyńskiego, który pomógł mieszkańcom nawodnić plantacje palm. Na jego cześć zbudowano także kościół pod wezwaniem św. Stanisława Kostki.
 
Pomysł spodobał się zarówno nauczycielom, jak i uczniom szkoły podstawowej. - Pisaliśmy, z której szkoły jesteśmy, pisaliśmy po angielsku, więc mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności - mówi Katarzyna Bień, nauczycielka języka angielskiego.

Listy zostały wysłane, teraz uczniowie z niecierpliwością czekają na odpowiedź. Tymczasem dyrekcja szkoły już ma kolejne pomysł, jak połączyć Polskę z Poland. - Myślę, że to będzie mały cud, który uczyni Stanisław Kostka dla nich, kiedy zaprzyjaźnimy się i wesprzemy je, myślę o pomocy materialnej dla szkoły dla wioski - mówi ks. Jacek Kopeć, dyrektor Zespołu Szkół Katolickich.

Ta międzynarodowa współpraca wpisze się w obchody 450 rocznicy śmierci Jezuity. Rok 2018 został ogłoszony przez Komisję Episkopatu Polski rokiem św. Stanisława Kostki.