Sztandarowa dyscyplina w województwie świętokrzyskim, czyli piłka ręczna mężczyzn, jak zwykle wrażeń dostarczyła bez liku. Czy wrażeń miłych było więcej czy raczej niemiłych, próbował się zorientować Leszek Salva. Obejrzyj jego sportowe podsumowanie roku.

W styczniu reprezentacja Polski prowadzona przez Tałanta Dujszebajewa w mistrzostwach świata we Francji zajmuje 17 miejsce co jest zapowiedzią nowych czasów - złych czasów. Wiosną biało-czerwoni tracą szansę awansu na mistrzostwa Europy i trener Dujszebajew rezygnuje z kierowania reprezentacją Polski. - Dla mnie to taka porażka nie awansować na Mistrzostwa Europy. Nie miałem wyjścia – mówi Tałant Dujszebajew.

Nowym selekcjonerem reprezentacji zostaje trener płockiej Wisły Piotr Przybecki, a z gry w kadrze rezygnują wszystkie kieleckie Orły Wenty: Jurecki, Lijewski, Jurkiewicz, Jachlewski i Szmal. W nowej kadrze narodowej, pierwszy raz od kilkunastu lat, nie będzie ani jednego zawodnika z Kielc.

Reprezentacyjna trauma przenosi się na klub - z Ligi MIstrzów triumfator tych rozgrywek odpada już w 1/16 z francuskim Montpellier. Reszta sezonu już zgodnie z planem: 14 w historii i 9 rzędu Puchar Polski. 14 w historii i szóste z rzędu mistrzostwo Polski.

I do tego transfery. Do Kielc trafiają Alex Dujszebajew i Blaż Janc. Dwa najważniejsze transfery tego lata w Europie, mają pomóc Kielcom wrócić na tron Ligi Mistrzów. W sierpniu transferowego serialu odcinek, chyba najważniejszy - sponsorem tytularnym zostaje energetyczny gigant PGE. Miesiąc później klub ogłasza transferowe bomby: do Kielc przyjdzie sześciu zawodników w tym niemiecki bramkarz Andres Wolff. - Vive wygrało Ligę Mistrzów dwa lata temu, teraz buduje zespół który chce powtórzyć ten sukces. Chcą być jedną z najlepszych drużyn w Europie a ja chcę być tego częścią – mówi Adres Wolff.

Ale nowy sezon Ligi Mistrzów to dla kielczan wciąż droga górę. Remisy u siebie z Vesprem i Flensburgiem, sensacyjne porażki z Celje i Brześciem sprawiają, że droga do Final Four jest dla kielczan niezwykle wyboista, choć… ciągle otwarta. Rok 2017 kończył się wydarzeniem literackim - Grzegorz Tkaczyk wydał książkę o Orłach Wenty. Obyśmy w najbliższym i kolejnych latach nie żyli już tylko wspomnieniami.

Zobacz materiał przygotowany przez Leszka Salvę.