Prezent dla Mistrza, który stał się jego upamiętnieniem - popiersie Pawła Pierścińskiego stanęło w Alei Sław na skwerze Szarych Szeregów w Kielcach. Rzeźba miała być niespodzianką dla fotografika, na jego 80. urodziny. Artysta tej chwili nie doczekał.

Popiersie miało być urodzinową niespodzianką, okazało się pośmiertnym upamiętnieniem Artysty. W Alei Sław stanął Paweł Pierściński - taki jaki go pamiętamy. Z nieodłącznym aparatem i rolkami filmów.

Najpierw powstał gipsowy odlew. Paweł Pierściński dowiedział się o tym na kilka dni przed śmiercią. - Zobaczył zdjęcia, bo Stasia Zacharko zrobiła w mojej pracowni zdjęcia i pokazała Pawłowi. Paweł je widział i był bardzo zadowolony - mówi Sławomir Micek, rzeźbiarz.

To pierwsze popiersie fotografa w Alei Sław. Pierściński stanął w gronie filmowców, artystów i pisarzy znanych na całym świecie. - Jak popatrzymy na nazwiska które tu się znalazły, to są absolutnie mistrzowie świata i Polski, a Paweł Pierściński był takim mistrzem i to nie ulega wątpliwości - mówi Wojciech Lubawski, prezydent Kielc. - Jestem zaskoczona, że pomysł został zrealizowany i że to się odbywa wszystko - mówi Jolanta Pierścińska.
     
Paweł Pierściński urodził się w 1938 roku w Kielcach. Ukończył budownictwo na Politechnice Warszawskiej. Fotografował od lat 50-tych ubiegłego wieku. Jako jeden z pierwszych dostrzegł wyjątkowość świętokrzyskiej natury. Formy geometryczne, harmonijne, świetlne kontrasty. Ten nurt nazwano Kielecką Szkołą Krajobrazu. - My stawiamy mu pomnik nie tylko dla jego sztuki, ale też dla jego ciężkiej pracy z ludźmi, dla tego co dla ludzi zrobił, dla tego że zawsze był życzliwy - mówi Stanisława Zacharko-Łagowska, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach.

Był założycielem Okręgu Świętokrzyskiego Związku Polskich Artystów Fotografików, autorem ponad 250 wystaw indywidualnych. Za twórczość oraz działalność społeczną otrzymał m. in. Krzyż Oficerski i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Od dziś w Biurze Wystaw Artystycznych można oglądać wybrane prace artysty fotografika. Wszystko to w ramach dorocznej wystawy świętokrzyskich twórców KAPITAŁ SZTUKI.