Nauczyciele ze świętokrzyskiego uczą się programowania za pomocą klocków. Później wiedzę, przekażą uczniom. Bo jak tłumaczą pasjonaci - najlepszy wstęp do nauki to zabawa.

Nauczyciele na nietypowych zajęciach programowania komputerowego, mieli między innymi za zadanie zbudować z klocków... pożywienie dla lwa. Zarówno z lwem, jak i pożywieniem poszło łatwo. Niektórzy uczniowie, a raczej... nauczyciele - skończyli przed dzwonkiem.

Dzięki budowaniu i ożywianiu robotów uczą się programowania. W Podzamczu Chęcińskim - informatycy. W Bielinach nauczyciele z klas 1-3. Ci, na razie opanowują teorię.

Beata Łapka, ze szkoły w Świętej Katarzynie, przyznaje - nauczyciele nie mogą stać w miejscu. Tym bardziej, że nowe technologie nie są obce uczniom. - Ciągle się szkolimy, my się musimy uczyć cały czas - mówi Beata Łapka, Szkoła Podstawowa w Świętej Katarzynie.

Najpierw uczą się sami, później wiedzę z programowania przekażą uczniom. Projekt "ProgramujeMY kielecki" realizuje Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. Z kursów, skorzysta 200 nauczycieli z 55 szkół wiejskich. Organizacja przekazała także szkołom 400 zestawów klocków i 200 tabletów. Projekt kosztuje prawie dwa miliony złotych i będzie realizowany do 2019 roku.