W Kazimierzy Wielkiej powstanie całoroczny odkryty basen termalny, z wodą o właściwościach leczniczych, naturalnie podgrzaną do 30 stopni Celsjusza. Właśnie podpisano pre-umowę na dofinansowanie inwestycji.

Pływalnia działa w Kazimierzy Wielkiej od 2006 roku, ale wkrótce jej nazwa - Wodny Raj - nabierze zupełnie innego znaczenia. Tuż obok ma powstać całoroczny, odkryty basen mineralny z wodą o stałej temperaturze ok. 30 stopni. Jedyny taki w Polsce. Wstępna umowa na dofinansowanie inwestycji z funduszy europejskich została już podpisana.

Basen ma powstać do 2020 roku. Znajdzie się tutaj także grota solna, grota jodowa oraz strefa relaksu. Wszystko dostosowane będzie do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dla mieszkańców to znakomita wiadomość. – Dużo osób by skorzystało na tym, leczniczo no i po prostu rekreacyjnie. Zamiast jeździć gdzieś daleko, moglibyśmy mieć to wszystko tutaj – mówi Agnieszka Kucharz.

Basen mineralny ma być tez pierwszym krokiem na drodze ku temu, by miasto stało się uzdrowiskiem i zostało - Kazimierzą Zdrój. – Mam nadzieję, że pojawią się kolejne projekty, zaczną powstawać pensjonaty, sanatoria… Być może przy tym dogodnym położeniu, blisko Krakowa, będzie to w przyszłości bardzo popularne uzdrowisko – komentuje Adam Jakubas, marszałek województwa świętokrzyskiego, który podpisał pre-umowę na dofinansowanie inwestycji. – Mamy już 20 hektarów odrolnionej ziemi, myślę, że inwestorzy, którzy już teraz się interesują, pojawią się u nas, a basen będzie tym przyczynkiem do tego, aby to był ten początek – dodaje Adam Bodzioch, burmistrz Kazimierzy Wielkiej.

Do basenu doprowadzony zostanie rurociąg z ujęcia w pobliskich Cudzynowicach, gdzie są złoża cennych wód siarczkowych. To niemal dwie trzecie kosztów całej inwestycji, która ma kosztować ok. 15 milionów złotych. Sam basen to 5 milionów, z czego unijne dofinansowanie to 3,5 miliona.

Zobacz materiał filmowy przygotowany przez Katarzynę Kazusek.