W Kieleckim Centrum Kultury odbyła się 23. uroczysta gala wręczenia Nagród Miasta Kielce. Przyznano dziesięć wyróżnień indywidualnych i jedno specjalne. Mimo różnych profesji wszystkich laureatów nagrody, łączy jedno - dzięki swojej działalności promują region nie tylko w kraju, ale i na świecie.

To wyjątkowo słodki wieczór dla legendy kieleckiego cukiernictwa. Zygmunt Pańszczyk dzień w dzień do pracy wstaje w środku nocy. I tak już niemal 60 lat. - Ja wstaję w pół do trzeciej i ja z chęcią wstaję bo, to robię dla ludzi i dla siebie również - mówi Zygmunt Pańszczyk, piekarz i cukiernik, laureat nagrody Miasta Kielce. To cukiernia wielopokoleniowa. Na co dzień pan Zygmunt pracuje z synem. Recepta na sukces? Połączenie pasji z tradycją.

Kolejny laureat, od 30 lat działa na rzecz osób niepełnosprawnych. Dzięki staraniom senatora Krzysztofa Słonia - założyciela i prezesa Świętokrzyskiego Stowarzyszenia „Niepełnosprawni Plus" latem dziesiątki podopiecznych wyjeżdżają na wakacje i turnusy rehabilitacyjne. Przez cały rok mogą też korzystać ze specjalistycznej opieki. - Nigdy swojej działalności nie traktowałem jako działalności indywidualnej, zawsze na pierwszym miejscu był człowiek, zawsze to były osoby niepełnosprawne, chore te które najbardziej potrzebują pomocy - mówi Krzysztof Słoń, senator RP, PiS, laureat nagrody Miasta Kielce

Robert Kotowski dyrektorem Muzeum Narodowego nie jest tylko od godziny 8 do 16. Odkąd pełni tę funkcję, to miejsce stało się jedną z wizytówek stolicy województwa świętokrzyskiego w kraju i Europie. I to dla kapituły przyznającej Nagrody Miasta Kielce, było decydujące. - Czuję się naprawdę bardzo zaszczycony, że została dostrzeżona ta działalność - nie tylko moja ale odbieram to jako działalność całego Muzeum Narodowego - mówi Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach, laureat nagrody Miasta Kielce

I na koniec, laureat który swoją historią mógłby obdarzyć kilka pokoleń. Henryk Dłużewski - kombatant, weteran walk o Niepodległość Ojczyzny. Inicjator i projektant wielu pomników i tablic upamiętniających wojenną historię regionu. - Pomnik to jest pamięć zaklęta w kamieniu, w granicie ...i dopóki pamięć żyje to żyje naród i żyje człowiek - mówi Henryk Dłużewski, inicjator i projektant pomników, laureat nagrody Miasta Kielce.

- Są to ludzie, którzy przyczyniają się do tego, że Kielce są znane w Polsce i na świecie. To są ludzie, którzy przede wszystkim ciężką pracą osiągnęli ogromny sukces -
podkreśla Wojciech Lubawski, prezydent Kielc.

Laureaci Nagrody Kielc:

  • Piotr Kowalczyk Tau - Raper, wokalista, beatboxer i producent muzyczny.
  • Włodzimierz Pawłowski - Działacz polonijny, mecenas, organizator wymiany kulturalnej między Kielcami i naszym miastem partnerskim Winnica na Ukrainie.
  • Robert Kotowski - Naukowiec, menadżer, wizjoner i pasjonat, tytan pracy. Od 9 lat  dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach.
  • Krzysztof Borek - Społecznik, dla którego nadrzędnym celem jest poprawa jakości życia mieszkańców naszego miasta.
  • Krzysztof Słoń - Wolontariusz i społecznik, działający na rzecz osób niepełnosprawnych i chorych z Kielc i Województwa Świętokrzyskiego. Założyciel i Prezes Świętokrzyskiego Stowarzyszenia „Niepełnosprawni Plus".
  • Ks. Grzegorz Ziarnowski - Kapłan, misjonarz, nieformalny ambasador Kielc w Afryce, Francji i Austrii.
  • Zdzisław Antolski - Jest związany z Kielcami od 50 lat. Uznany pisarz, publicysta i poeta. Laureat wielu konkursów literackich i poetyckich.
  • Zygmunt Pańszczyk - Kielecki piekarz i cukiernik, jego cukiernia przy ul. Małej 4 to bardzo znane i lubiane miejsce, chętnie odwiedzane przez wielu kielczan .
  • Antoni Bolesław Nowak - Społecznik, wychowawca, działacz i członek Zarządu „Stowarzyszenia Żołnierzy i Sympatyków 4 Pułku” w Kielcach, członek komitetu odbudowy pomnika „Czynu Legionowego” oraz „Niepodległości” w Kielcach.
  • Henryk Dłużewski - Kombatant, weteran walk o Niepodległość Ojczyzny, stale współpracuje ze środowiskiem inwalidów wojennych i stowarzyszeniami patriotycznymi. Jako kombatant posiada tytuł „Weterana Walk o Niepodległość Ojczyzny”.

>>ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z UROCZYSTEJ GALI WRĘCZENIA NAGRÓD KIELC 2017<<