Na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa można się zmierzyć z tym, co od kilku miesięcy niepokoi rolników. Elektroniczne wnioski o dopłaty bezpośrednie. Jest już formularz. Są instrukcje, jak internetowy wniosek poprawnie wypełnić.

Najpierw w wersji testowej. Później - każdy rolnik dostanie indywidualny login. Wystarczy znać numer gospodarstwa, kilka cyfr rachunku bankowego i kwotę ostatniego przelewu z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Przy kilku działkach wypełnianie wniosku potrwa godzinę. Nieco dłużej, jeżeli gospodarstwo jest rozdrobnione. Każdy kawałek pola trzeba zaznaczyć i wpisać rodzaj uprawy.

Jeżeli rolnik popełni błąd w obrysie działki, system poprawi to sam. Ale nawet wtedy, będzie można złożyć korektę. Na poprawki będzie czas do końca maja. Pracownicy Agencji radzą składać wnioski jak najwcześniej. - Wiadomo wszyscy się uczymy, również i pracownicy bur powiatowych agencji będą też obciążeni pracą, dlatego zależy nam na tym, aby jak największa liczba wniosków była złożona tuż po otwarciu tego terminu - mówi Małgorzata Erlich-Smurzyńska, dyrektor świętokrzyskiego oddziału ARiMR. Czyli 15 marca. Do tej pory rolnicy zwlekali niemal do końca. Ale wnioski składali w wersji papierowej. Po raz pierwszy, będzie inaczej. Jeżeli ktoś sobie jednak nie poradzi, może liczyć na pomoc pracowników agencji i Ośrodków Doradztwa Rolniczego.

W świętokrzyskiem z dopłat bezpośrednich korzysta 80 tysięcy rolników.