Z jednej strony brakuje lekarzy, z drugiej - pieniędzy. Oddział pediatrii w jędrzejowskim szpitalu wciąż nie przyjmuje pacjentów, został zawieszony. Pomoc deklarują członkowie społecznego Komitetu Obrony Pediatrii, przedstawiciele samorządów, politycy. Dziś kolejny raz spotkali się w siedzibie Narodowego Funduszu Zdrowia.

Pediatria w jędrzejowskim szpitalu nie działa od stycznia. Powodów jest kilka. Pierwszy - to problem z dyżurami lekarzy po godzinie 15. Drugi - to pieniądze. Wiceprezes spółki Artmedik, która dzierżawi szpital w Jędrzejowie, przekonywał radnych, że oddział przynosi straty, ponad 900 tysięcy złotych rocznie.

Dziś w siedzibie Narodowego Funduszu Zdrowia w Kielcach obyło się kolejne spotkanie osób i instytucji zainteresowanych tą sprawą. Byli na nim m.in. przedstawiciele Komitetu Obrony Pediatrii, wśród nich poseł Anna Krupka, mieszkańcy i jędrzejowscy radni. Dopytywali o przyszłość oddziału. – Apelujemy dzisiaj do pana starosty, od którego zależy funkcjonowanie tego oddziału, by wykazał dobrą wolę i ten oddział przywrócił – mówiła Anna Krupka, poseł PiS.

Władze powiatu i gminy nie odżegnują się od finansowej pomocy pediatrii, tak by oddział wznowił działalność, ale chciałyby poznać lepiej sytuację finansową szpitala. – Spółka podała kwotę jaką traci na pediatrii rocznie, myśmy ją przyjęli tylko teoretycznie. Chcemy wiedzieć jaka ta strata faktycznie jest. I do przyszłego tygodnia spółka musi nam przedstawić szczegółowe rozliczenie – wyjaśnia Edmund Kaczmarek, starosta powiatu jędrzejowskiego.

Kolejnym problemem jest to, że szpitalem administruje spółka prawa handlowego. Przekazanie jej pieniędzy nie jest takie proste. Starosta szuka wyjścia z sytuacji. – Niekoniecznie to musi być w pieniądzach. To może być zakup sprzętu, które spółka ma na przykład w tym roku w planie zakupów – wyjaśnia Edmund Kaczmarek.

Upływ czasu działa na niekorzyść szpitala. Placówka otrzymuje od NFZ ryczałt, z którego finansowane są wszystkie oddziały. Już wiadomo, że tych pieniędzy będzie mniej. – Zgodnie z ustawą o sieci szpitali i również interpretacją Ministra Zdrowia, oddział NFZ będzie musiał skorygować wartość ryczałtu za okres w który pediatria nie działa – informuje Małgorzata Kiebzak, dyrektor ŚOW NFZ w Kielcach.

Kolejne spotkanie w sprawie jędrzejowskiej pediatrii w przyszłym tygodniu. Wezmą w nim udział władze powiatu, spółki i samorządów gminnych.

Zobacz materiał przygotowany przez Karolinę Ziewiecką.