Podczas warsztatów zorganizowanych przez Centrum Duszpasterskie Wesoła 54 w Kielcach, będzie można przeniesiemy się w czasie, żeby posłuchać wyjątkowej muzyki. A dokładnie najstarszego śpiewu liturgicznego - Chorału Gregoriańskiego.

Chorał Gregoriański - zachwyca brzmieniem i doniosłością. Przez 10 wieków stanowił nieodłączną cześć liturgii. Nazwa Chorału pochodzi od papieża Grzegorza Wielkiego. - Od XVII do XIX w. była taka przestrzeń pusta w XIX wieku jest renesans zaczął się i on trwa do dzisiaj. Dowodzi to niesamowitej wprost zasobności mentalno-emocjonalnej, tekstowej - podkreśla prof. Janusz Król, dyrygent, UJK w Kielcach.

Dziś usłyszeć go można niezmiernie rzadko. - W jednym najstarszym opactwie tynieckim jest to chyba jedyna przykład, aktywnego funkcyjnego, bo ta muzyka pełniła zawsze określoną funkcję - zaznacza prof. Janusz Król, dyrygent, UJK w Kielcach.

W Kielcach przypomnieć o chorale chce siostra Hanna Szmiglewska, która w ubiegłym roku przy kościele Akademickim stworzyła grupę wykonującą ten rodzaj muzyki. - Miło się nam spotkać, modlić, to jest taka inna forma modlitwy, która daje nam wiele satysfakcji - mówi Justyna Brych, Schola Cantorum Kielcensis. Zajęcia prowadzone są dwa razy w tygodniu. Często towarzyszy im również akompaniament cytry.

Centrum Duszpasterskie Wesoła 54, chce zainteresować chorałem jeszcze więcej osób.
  "Chorał Gregoriański. U źródeł muzyki liturgicznej"  to warsztaty skierowane do wszystkich chętnych. - Chodzi na o to żeby udowadniać, że chorał jest naprawdę przystępny i każdy kto śpiewa w kościele może śpiewać chorał. Niekoniecznie te wszystkie formy, ale są takie przystępne dla wszystkich - uważa siostra Hanna Szmiglewska, Schola Cantorum Kielcensis.

Zajęcia odbędą się od 16 do18 marca przy Kościele Akademickim w Kielcach.