Świętokrzyskie winnice zainaugurowały dziś sezon. W Opatowie otwarto pierwsze w regionie Piwnice Świętokrzyskich Winnic. Będzie je można zwiedzać w salach Podziemnej Trasy Turystycznej.

Historia świętokrzyskiego winiarstwa teraz dostępna dla turystów Podziemnej Trasy Turystycznej w Opatowie. Placówka wraz z Fundacją "Świętokrzyskie Winnice" otworzyła dwie sale poświęcone produkcji wina w regionie. - To ma być tylko zachęta. Oprócz historii, czyli już takiej bardziej muzealnej formy, czyli historii winiarstwa na naszym terenie, ta sala ma pokazywać jak pięknie potrafi być w naszych winnicach - mówi Elżbieta Woźniak, prezes Fundacji "Świętokrzyskie Winnice".

Zwiedzający będą mogli dowiedzieć się m.in. że wino pojawiło się w świętokrzyskiem prawie 900 lat temu, a w okresie powojennym powstawały tu eksperymentalne winnice. - Była jedna próba odnowienia winorośli po II wojnie światowej, właśnie koło Opatowa, w miejscowości Lipowa, tu winnicę eksperymentalną posadzono w 51 roku - mówi Maciej Glinka, Fundacja "Świętokrzyskie Winnice". Oprócz tego na turystów czekają eksponaty i projekcje filmów o świętokrzyskim winiarstwie. To pierwsze tego typu miejsce w regionie. - Gdy ja zaczynałem tutaj były tylko 3 winnice a teraz ich jest około 20-30 w ciągu kilku lat także bardzo szybko się to rozwija - mówi Marceli Małkiewicz, właściciel winnicy.

Dziś podczas uroczystego otwarcia zaprezentowali się winiarze z całego regionu. Można było też spróbować lokalnych produktów.

Otwarcie piwnic ma zachęcić turystów do częstszego odwiedzania Podziemnej Trasy Turystycznej. - Turysta wykupując bilet do Podziemnej Trasy Turystycznej jest oprowadzany po całej trasie a pewną formą wzbogacenia są właśnie opowieści o winiarstwie - Mariusz Szwajkowski, dyrektor Centrum Kultury, Turystyki i Rekreacji w Opatowie.

Piwnice można zwiedzać przez cały tydzień od 9 do 19.