W Kielcach odbywa się XXI Ogólnopolska Olimpiada Języka Migowego. Niesłyszący uczniowie prezentują swoje krasomówcze umiejętności. To sposób na integracje środowiska i przypomnienie, że w nauce języka migowego jest wciąż wiele do zrobienia, bo brakuje certyfikowanych tłumaczy oraz spójnych programów nauczani.

Są nerwy i skupienie... uczniowie muszą między innymi opowiedzieć o ważnej dla środowiska głuchych postaci. Oskar Wiśniewski na olimpiadę przyjechał z Warszawy z Instytutu Głuchych przy placu Trzech Krzyży. Opowiadał o Józefie Rogowskim - który w czasie zaborów walczył o prawa głuchych. - Starał sie o likwidację analfabetyzmu wśród głuchych, chciał by głusi uczyli się języka polskiego, choć był wtedy zabroniony - mówi Oskar Wiśniewski, uczestnik olimpiady.

W Olimpiadzie bierze udział  sześćdziesięcioro uczniów z całej Polski. - Spotykamy się z rówieśnikami, sprawdzamy swoje umiejętności - podkreśla Natalia Gołąb z Wrocławia i dodaje - przyjechałam żeby spróbować, żeby zobaczyć jak wygląda mój migowy i nabrać doświadczenia.

Swoimi doświadczeniami z młodzieżą podzieliła sie także Iwona Cichosz. Miss Świata Głuchych 2017 przekonywała że każdy może osiągnąć co tylko zamarzy. - Nieposiadanie słuchu nie jest żadną barierą, spełnianie marzeń jest możliwe dzięki swojemu charterowi, dzięki swojej osobowości, to jest kwestia wytrwałości - mówi Iwona Cichosz, aktorka, tancerka, Miss Świata Głuchych 2017.

Olimpiada sprawdza sprawność językową głuchych w ich własnym języku - czyli w polskim języku migowym - mówią organizatorzy. A w tym roku po raz ostatni zorganizowano konkurencje z systemu językowo-migowego, bo staje sie nieużyteczny. - Sztuczny język który powstał żeby słyszącym łatwiej było się z głuchym porozumiewać, natomiast w drugą stronę to nie działa - uważa Stenia Zakrzewska organizatorka olimpiady, nauczycielka w ZPOW w Kielcach.

Olimpiada od lat wyznacza standardy języka migowego - bo do tej pory nie udało się opracować programów nauczania, systemu certyfikowania osób uczących i tłumaczy. - To nie jest traktowane tak jak np. tłumacze języka angielskiego czy każdego innego - tych standardów tutaj nie ma, zasad i przepisów także nie - podkreśla Dariusza Supła, biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.

Co roku olimpiada jest organizowana przez inny ośrodek, w tym roku gospodarzem jest Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczych w Kielcach. Jutro uczestnicy zwiedzą region.