Kiedyś były motorem napędzającym gospodarkę, dziś ponownie mają promować Starachowice. Pamięć o Fabryce Samochodów Ciężarowych chcą wskrzesić byli pracownicy tego zakładu. Planują m.in. stworzenie ścieżkę edukacyjnej pokazującej historię Stara. Ma zostać otwarta w październiku, w 70. rocznicę powstanie fabryki.

Zakłady Mechaniczne powstały w Starachowicach w 1920 roku. 28 lat później na ich bazie stworzono Fabrykę Samochodów Ciężarowych. Firma w najlepszych latach zatrudniała 25 tysięcy ludzi - co stanowiło ponad połowę mieszkańców Starachowic.

Wśród entuzjastów stworzenia ścieżki edukacyjnej poświęconej zakładowi i jego produktom są m.in. Eugeniusz Majchrzyk, kiedyś członek kadry kierowniczej zakładu i Adam Witek, zakładowy konstruktor. Aby uratować pamięć o motoryzacyjnej historii Starachowic przygotowują oni serie filmów, chcą wydać album i stworzyć ścieżkę edukacyjną. Udało im się zdobyć 5 aut wyprodukowanych kiedyś w zakładzie. Staną one przy wjazdach do miasta - będą pełniły rolę witaczy. Jak ten przy rondzie przy zbiegu ulic 1 Maja i Radomskiej. Bo Star i fabryka to nie tylko symbol przemysłowej tradycji Starachowic. To coś więcej... Fabryka była żywicielką całego miasta. - To była firma, która nie tylko dawała prace, ale też tworzyła to miasto, dbała o kulturę, o sport, o rozwój wielu dziedzin życia - mówi Marek Materek, prezydent Starachowic, który wspiera tę inicjatywę.

Pierwszych 10 samochodów zjechało z taśmy produkcyjnej zakładu 70 lat temu. W październiku. Do tego czasu Stary - witacze mają już stać na swoich miejscach.

Zobacz materiał przygotowany przez Elżbietę Dziewięcką-Mąkosę.