23 miliardy złotych w ciągu siedmiu lat chce przeznaczyć rząd na pomoc niepełnosprawnym. Ma być więcej domów opieki, a także lepiej przystosowana infrastruktura. Między innymi o tym mówiła dziś w Kielcach wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Bojanowska.

- Towarzystwo jest bardzo przyjemne. Opiekują się nami. Od poniedziałku do piątku tak zlatuje nawet nie wiadomo kiedy - Bogumił Dusza, podopieczny kieleckiego ośrodka dla niepełnosprawnych osób. Już wkrótce takich ośrodków jak ten w Kielcach, opiekujących się osobami niepełnosprawnymi może być więcej. Przedstawiciele rządu prowadzą konsultacje dotyczące możliwości wprowadzenia kolejnych rozwiązań, które mają wesprzeć osoby niepełnosprawne oraz ich rodziny. - Mówimy o pewnym nowym modelu, może dziennego ośrodka wsparcia, połączonego z mieszkaniem chronionym. Nie przesądzamy o tym. Dlatego rozmawiamy i chcemy opowiedzieć to co jest najważniejsze i najpotrzebniejsze osobom niepełnosprawnym - mówi Elżbieta Bojanowska, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
 
Działania mają być oparte na trzech  filarach: Solidarnościowym Funduszu Wsparcia, pakiecie społecznej odpowiedzialności oraz Programie "Dostępność Plus". Środki finansowe na ten cel w 90 proc. będą pochodzić z Unii Europejskiej. - Budżet przewidziany na lata 2018-2025 wynosi dwadzieścia trzy miliardy złotych - zaznacza Witold Słowik, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.
 
Pieniądze z programu zostaną wykorzystane m.in. na dostosowanie budynków i środków transportu do potrzeb osób niepełnosprawnych. A tych w województwie świętokrzyskim jest ponad 103 tysiące. - Musi być zaangażowanych w realizację tego programu wiele środowisk. architektów, inwestorów, samorządowców - podkreśla Maria Zuba, poseł RP, PiS.
 
Nowe przepisy dotyczące wsparcia dla niepełnosprawnych mamy poznać jesienią.