Za kilka miesięcy, oczy całej Polski zwrócone będą na Kielce. Miasto intensywnie przygotowuje się do obchodów "Dni przyjaźni Polsko - Węgierskiej", które w tym roku odbędą się w stolicy regionu świętokrzyskiego. W planach m.in. wydarzenia kulturalne i sportowe.

W Archiwum Państwowym w Kielcach znajduje się szereg dokumentów, które pokazują historię współpracy Polsko - Węgierskiej. Jednym z nich jest protokół z 1956 roku, który mówi o zbiórce leków, pieniędzy i żywności na rzecz ludności węgierskiej.
 
Teraz Kielecki odział rozpoczyna pracę nad kwerendą, w Archiwach Państwowych w całym kraju. Efektem ma być ekspozycja, na której zobaczymy, jak w trudnym momentach oba państwa pomagały sobie wzajemnie. - Wystawę zewnętrzną, wystawę która mogłaby być pokazana na rynku w Kielcach, ale mogłaby być potem przekazywana do innych placówek - mówi Iwona Pogorzelska, Archiwum Państwowe w Kielcach.
 
Nie tylko archiwum. Szereg miejskich placówek już rozpoczęło pracę nad organizacją Dni Węgierskich w Polsce, których to właśnie Kielce będą gospodarzem w nadchodzącym roku. Wśród wydarzeń, między innymi upamiętnienie znakomitego artysty, będzie nim wybitny kompozytor Bela Bartok. Jego popiersie ma stanąć w Parku Miejskim. - W czasie "Dni węgierskich" będzie uroczyste odsłonięcie tego popiersia. To jest coś czego nie mają inne miasta, które tworzą światową kulturę - mówi Stanisława Zacharko-Łagowska, dyrektor BWA w Kielcach.
 
Dni przyjaźni Polsko - Węgierskiej organizowane są od dekady. Służą przybliżeniu kultury obu państw. - To na przemian odbywa się jednego roku w Polsce, jednego na Węgrzech siłą rzeczy promowana jest kultura Polska - informuje Karol Gadowski, wydział Kultury i Sportu Urzędu Miasta w Kielcach.
 
Decyzję, o tym że obchody odbędą się w Kielcach  podjęli prezydenci obu państw. Zarówno Andrzej Duda, jak i János Áder  wezmą udział w wydarzeniu organizowanym w Kielcach. - Jeśli przyjeżdżają prezydenci dwóch zaprzyjaźnionych państw do Kielc, to znaczy że będziemy na oczach całych Węgier i całej Polski - podkreśla Wojciech Lubawski, prezydent Kielc.
 
Stolicę regionu odwiedzą, nie tylko prezydenci. Kielce gościć będą ponad setka samorządowców z Węgier.

Obchody rozpoczną się 23. marca przyszłego roku.