Lepiej zapobiegać niż leczyć – mówią specjaliści. Profilaktyka 40 PLUS – chętnych nie brakuje
Wystarczy jeden telefon, by zarejestrować się na badanie. Badanie bezpłatne i bezbolesne. Dziś z takiej okazji mogły skorzystać mieszkanki Zagnańska, bo przy ośrodku zdrowia stanęła mobilna pracownia diagnostyczna Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. – Wiadomo – zawsze lepiej się badać niż uciekać od tego, żeby później nie było jakichś problemów – mówiła jedna z pań, która odwiedziła mobilny punkt badan.
Wystarczy chwila, by przekonać się, czy nie grozi nam śmiertelne niebezpieczeństwo. Jeśli diagnoza jest niepokojąca, trzeba zacząć działać natychmiast. – W momencie kiedy trafiają do nas pacjentki pełnoobjawowe, to ta sytuacja czasami jest beznadziejna i pomimo wszelkich naszych wysiłków jako onkologów, tutaj efekt jest czasami bardzo mizerny i, niestety, kończy się to śmiercią pacjentki – mówi dr n. med. Leszek Smorąg, spec. ginekologii, położnictwa i ginekologii onkologicznej.
Aby temu zapobiec konieczne są regularne badania profilaktyczne. – Badania cytologiczne w ramach programu profilaktycznego można wykonać w wieku od 25–59 lat i takie przysługuje raz na 3 lata. Natomiast jeśli chodzi o mammografię, to jest ona wykonywana w wieku od 50 do 69 lat. To badanie przysługuje raz na dwa lata – tłumaczy Alina Paszkowska, położna z ŚCO.
Najbliższe okazje do badań w cytomammobusie pacjentki będą miały we wtorek w Miedzianej Górze, w czwartek w Mniowie i w piątek w Piekoszowie.