Pracy więcej niż chętnych. W regionie poszukiwani m.in. blacharze, dekarze i cieśle

Kamil Markiewicz, kep 2023-09-05  |  Region
UDOSTĘPNIJ:
Pracy więcej niż chętnych. W regionie poszukiwani m.in. blacharze, dekarze i cieśle
Niska stopa bezrobocia powoduje, że rynek pracy należy obecnie do pracowników - nie pracodawców. Przedsiębiorcy dwoją się i troją, aby pozyskać specjalistów do swoich firm. W regionalnych ofertach, które przedstawiają urzędy pracy, można przebierać.

To bardzo trudna i potrzebna praca. Blacharz, dekarz i cieśla. To tylko część zawodów, w którym ofert pracy jest więcej niż chętnych.


- Zajmujemy się branżą pokryć dachowych. Najbardziej interesują nas zawody blacharz, dekarz i cieśla. Z racji tego współpracujemy z wieloma szkołami, które przygotowują uczniów i przyszłych pracowników - tłumaczy Krzysztof Duda, przedsiębiorca z Bilczy.


To nie wystarczy, aby rynek pracy został nasycony. W trudnej sytuacji w pewnym stopniu pomagają szkolenia zawodowe.


- Najczęściej są to młodzi ludzie, którzy prowadzą już firmy dekarskie lub ciesielskie. I przyjeżdżają, żeby doskonalić swoje rzemiosło - mówi Michał Sadko, instruktor dekarstwa i ciesielstwa.


A to pozwala na zdobycie dobrze płatnej pracę.


Pośredniaki oferują także miejsca pracy w produkcji, logistyce oraz w obsłudze biur.


- Od administracji publicznej, po sektory związane z reklamą i marketingiem. Mamy zapotrzebowanie na pracowników, takich już wysokiej klasy specjalistów. To jest zarówno oferta Głównego Urzędu Miar i powstających tam laboratoriów, jak i silnie rozwijający się sektor odnawialnych źródeł energii – wymienia Zbigniew Brzeziński z Miejskiego Urzędu Pracy w Kielcach.


To oferty pozwalające zarobić nawet blisko między 6, a 8 tysięcy złotych miesięcznie. W Kielcach stopa bezrobocia to obecnie 4,3 procent. W powiecie kieleckim 7.1.


- Jest to bardzo niskie bezrobocie. Ta stopa bezrobocia cały czas maleje zresztą z doniesień tutaj, ze statystyk Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że jest to najniższe bezrobocie, z jakim mamy do czynienia - podkreśla Magdalena Karwat-Kasińska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach.


Pracowników poszukują także w służby mundurowe. Etaty są w wojsku, policji i służbie więziennej.


- Jeżeli chodzi o wymagania stawiane takim potencjalnym kandydatom, to przede wszystkim jest obywatelstwo polskie, tak zwana niekaralność. Odpowiednie wykształcenie dostosowane do stanowiska, na jakie jest w danym momencie zapotrzebowanie - tłumaczy por. Marcjanna Pakuła, rzecznik prasowy Aresztu Śledczego w Kielcach.


Praca w mundurze wiąże się także z wysokim wynagrodzeniem. W służbie więziennej zaczyna się ono od 4 tysięcy 200 złotych netto. Zachęcają także inne bonusy.


- To jest tak zwana trzynastka. Nagrody jubileuszowe. Na pewno atrakcyjny jest wymiar urlopu wypoczynkowego – dodała por. Marcjanna Pakuła.


Ten początkowo wynosi 26 dni, ale po przepracowaniu kilku lat sięga aż 39 wolnych dni w roku.