Ponad 100 miliardów złotych. Tyle polski rząd chce wydać na zakupy dla Wojska Polskiego. Umowy na nabycie nowego sprzętu wojskowego zostały podpisane podczas zakończonego w piątek w Kielcach 31. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego.
– Rozwijamy obronę przeciwlotniczą. I, co jest ważne, to nie jest doświadczenie ukraińskie. To nie wynika z konfliktu w Ukrainie. To jest coś, co było określone przez Ministra Obrony Narodowej w programie modernizacji technicznej od pół dekady – mówi Jarosław Wolski, ekspert z dziedziny obronności i wojska.
Łączna wartość zamówień w ramach programu „Wisła” opiewa na około 50 mld złotych. Kolejnym istotnym elementem są zakupy zrealizowane w ramach programu „Narew”. Ich koszt to 54 miliardy zł. – Pobiliśmy rekordy w tym roku, jeśli chodzi o wszystkie kategorie. Zarówno ilość firm, powierzchnię, ilość zwieszających – wylicza Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce.
A także wystawców, których zjawiło się w Kielcach 711. To ponad 100 więcej niż rok temu. Podobnie jak w poprzednich edycjach targów, momentem kulminacyjnym była uroczysta gala, podczas której wręczono najważniejsze polskie nagrody w dziedzinie obronności – Defendery. Jedną z nich otrzymała Polska Akademia Techniczna za system bezzałogowy GIEZ. – Tegoroczna nagroda jest oczywiście wysiłkiem zbiorowym naszych naukowców, inżynierów, oczywiście w konsorcjum ze strażą graniczną – powiedział gen. bryg. prof. dr hab. Przemysław Wachulak, rektor-komendant Wojskowej Akademii Technicznej.
– Wyróżnia się przede wszystkim zastosowaniem radaru termowizyjnego, który pozwala na obserwację z odległości sześciu kilometrów od pojazdu – dodał płk Sebastian Zwoliński z Komendy Głównej Straży Granicznej.
To odpowiedź na potrzeby straży granicznej, której służba staje się coraz trudniejsza. – To jest też odpowiedź na te potrzeby, które deklarują nam funkcjonariusze straży granicznej, tych z pierwszej linii. Pojazd trafił już do testowania przez samych funkcjonariuszy. Do tej pory był testowany na granicy, ale przez wykonawcę – zaznaczyła por. Anna Michalska, rzecznik prasowy Straży Granicznej.
Podczas piątkowej gali wyróżnione zostały firmy zbrojeniowe oraz uczelnie wojskowe, które swoją pracą przyczyniają się do zwiększania bezpieczeństwa w naszym kraju. – Na dzisiejsze czasy pokonują bariery nowoczesnych technologii. Gratuluję im tego i cieszę się, że te firmy dyktują swego rodzaju warunki produkcji – dodał Jarosław Rusiecki, senator i przewodniczący senackiej komisji obrony narodowej.
W sumie podczas finałowej gali wręczono 30 wyróżnień i nagród.