Mawiał "Ja nie z soli ani roli, ale z tego co mnie boli wyrosłem". By podkreślić, że na zaszczyty zapracował swoją postawą, a nie majątkiem. A wyrósł tu... w Czarncy.
Stefan Czarniecki urodził się w 1599 roku jako szósty syn Krzysztofa i Krystyny. Miał 9 braci i jedną siostrę. W Czarncy jak słychać - ma też swoje specjalne miejsce.
- Centrum Edukacji i Kultury powstało w 2014 roku. Lubię przygodzić, bo jest tutaj bardzo dużo ciekawych obrazów - mówi Nikola Walasek, SP w Czarncy.
Ten jest wyjątkowy. Został namalowany przez duńskiego malarza. Jest to jedyny obraz namalowany za życia Stefana Czarnieckiego.
To postać wyjątkowa, która jako jedna z trzech została wymieniona w... polskim hymnie.
- Całe życie walczył w obronie i bronił granic Rzeczpospolitej Polski – przypomina Daria Gębka, SP w Czarncy.
Hetman polny koronny, wojewoda ruski, kijowski - nie brakowało mu nie tylko tytułów, odwagi, ale i.. trofeów.
- Najciekawszą jest czaprak, który należał do króla Karola X Gustawa. Został zdobyty przez żołnierzy Stefana Czarnieckiego w bitwie pod Jarosławiem - tłumaczy Jakub Sosnowski, SP w Czarncy.
Hetman zniszczył ponad tysięczny oddział. Dowodził husarią.
- To ciężkozbrojna jazda polska wykorzystywana w XVII wieku. Tutaj mamy replikę. Najbardziej ciekawą rzeczą jest szyszak, czyli nakrycie głowy i skrzydła – mówił Michalina Prymas, SP w Czarncy.
Skrzydeł dodają informacje, że zasoby muzeów powiększają się dzięki darczyńcom. Eksponaty można zobaczyć... zupełnie za darmo.
Stefan Czarniecki zmarł w 1665 roku. O kultywowaniu pamięci dbają nie tylko w centrum, ale także lokalni parlamentarzyści.
- Wczoraj na konwencji tutaj we Włoszczowie pan prezes Jarosław Kaczyński otrzymał z moich rąk popiersie hetmana Stefana Czarnieckiego - podkreślił Bartłomiej Dorywalski, poseł RP, kandydat KW PiS do Sejmu.