Nowa Ustawa o zdrowiu psychicznym, precyzuje kto może być terapeutą i czym jest psychoterapia. - Po raz pierwszy w polskim prawie definicja psychoterapii się znalazła. Myślę, że to jest krok w dobrą stronę w kierunku jakiegoś uregulowania tego zawodu – uważa Jarosław Kania, psychoterapeuta i superwizor.
Teraz korzystanie z usług terapeuty będzie bezpieczniejsze. Bo w stworzonym centralnym rejestrze będzie można sprawdzić czy terapeuta ma odpowiednie kwalifikacje. - Niektóre rodzaje psychoterapii w pewnych chorobach psychicznych nie są bezpieczne, mogą spowodować pogorszenie. Stąd tak istotne jest, żeby psychoterapią zajmowali się wykwalifikowani i kompententni pracownicy – wyjaśnia Ewa Piecewicz, lekarz psychiatra ze Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii w Morawicy.
W procesie leczenia oprócz terapeuty ważną rolę odgrywa też sam pacjent. - To rzeczywiście jest tak, że w dużej mierze to pacjent przeprowadza zmiany. Terapeuta towarzyszy, inicjuje, skłania do refleksji nad czymś – mówi Jarosław Kania, psychoterapeuta i superwizor. - Czasem są pacjenci, którzy oczekują bardzo szybkiej zmiany, psychoterapia jest procesem długotrwałym, wymagającym i oczywiście tacy pacjenci nie będą przynajmniej na samym początku z psychoterapii zadowoleni – dodaje Ewa Piecewicz ze Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii.
Dlatego w wielu przypadkach potrzebne jest podejście holistyczne. - Nie możemy oddzielnie rozpatrywać farmakoterapii od psychoterapii. Dwie formy są uzupełniające, komplementarne i powinny być stosowane czasami równocześnie. A czasami w związanych z diagnozą łagodnych zaburzeń depresyjnych, zaburzeń lękowych, zaburzeń osobowości podstawą jest właśnie psychoterapia – mówi Konrad Leksa, lekarz psychiatra z Centrum Zdrowia Psychicznego w Kielcach.
W ubiegłym roku w Centrum Zdrowia Psychicznego w Kielcach przeprowadzono 354 sesje terapeutyczne. To - w odniesieniu do poprzedniego roku - to wzrost o sto procent. Oprócz Kielc, Centra Zdrowia Psychicznego działają także w Sandomierzu i Włoszczowie.