Na razie wygląda niepozornie. Ale kiedy urośnie, będzie produkować ogromne ilości tlenu. Paulownia fortunei to wyjątkowy gatunek drzewa.
- Ma identyczne lub bardzo podobne cechy do aluminium. W przyrodzie nie występuje to drzewo w sposób naturalny. Jest to wynalazek dwóch genetyków. I dzięki tym genetykom to drzewo ma właśnie takie właściwości – tłumaczy Krzysztof Antoszewski z Ligi Ochrony Przyrody w Kielcach.
Inne gatunki drzew zazwyczaj produkują do 150 kg tlenu rocznie. Paulownia fortunei - dwa razy tyle. Dodatkowo rośnie niezwykle szybko i wchłania dwutlenek węgla.
Blisko 250 takich okazów posadzono na terenie Cementowni Nowiny, tworząc farmę tlenową. To efekt współpracy zakładu z Ligą Ochrony Przyrody.
- Przyczynimy się do poprawy ochrony środowiska w naszym zakładzie. Drzewa te charakteryzują się wysoką produkcją tlenu. Dzięki temu, że mają bardzo szybki przyrost, będą pełnić funkcję dźwiękochłonną - mówi Zuzanna Graur, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju i dekarbonizacji Dyckerhoff Polska.
Oprócz drzew tlenowych, w Cementowni pojawiły się także pszczoły. A niewykluczone, że firma zainwestuje w kolejne ekologiczne projekty.
- Myślę, że to jest kwestia przyszłości. Jest łąka kwietna zasadzona kilka dni temu. Na pewno w tych obszarach firma będzie się rozwijać z korzyścią dla siebie, dla środowiska naturalnego i dla lokalnej społeczności – wymienia Magdalena Fudala, rzecznik prasowy Dyckerhoff Polska.
Redakcja TVP3 Kielce również została zaproszona do akcji sadzenia drzew tlenowych. I my to zaproszenie oczywiście z wielką przyjemnością przyjęliśmy. Drzewo jest już zasadzone - niech rośnie, niech produkuje tlen, bo skorzystamy na tym My wszyscy.