80 mln zł na przebadanie 50 tysięcy pracowników z regionu. To pierwsze na taką skalę badania w Polsce

Urszula Nowicka, piol 2024-08-30  |  Region, Kielce
UDOSTĘPNIJ:
80 mln zł na przebadanie 50 tysięcy pracowników z regionu. To pierwsze na taką skalę badania w Polsce
Takiego programu profilaktycznego jeszcze nie było. Ponad 50 tysięcy pracowników z regionu świętokrzyskiego może za darmo skorzystać z pogłębionych badań, m.in. genetycznych.

– Pracujemy jak jedna rodzina i tworzymy taki kolektyw – mówią pracownicy Chemaru Armatura. Dlatego również wspólnie skorzystali z pogłębionych badań profilaktycznych dla osób powyżej 45 roku życia. – Człowiek ma już 54, to już warto z badań skorzystać. Można się dowiedzieć dużo o stanie swojego zdrowia – mówi Marek Ginter z Chemar Armatura.


„Profilaktyka Świętokrzyskich Pracowników" to program realizowany przez Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy oraz Świętokrzyskie Centrum Onkologii. Do tej pory skorzystało z niego ponad 250 osób z regionu. – Część z nas dostała zwrotne telefony, jakie mamy schorzenia i gdzie powinniśmy się kierować dalej – wyjaśnia Renata Trela z Chemar Armatura.

 

To właśnie cel programu – by chorobę zdiagnozować zanim zaczną się pierwsze objawy. Pakiet obejmuje m.in. kontrolę ciśnienia oraz panel aż 14 badań laboratoryjnych połączony z ich pogłębioną analizą. Każdy ma też możliwość konsultacji np. z kardiologiem, pulmonologiem czy rehabilitantem. – I tam możliwość skorzystania z zabiegów rehabilitacyjnych narządów ruchu – cały panel zabiegów rehabilitacyjny – podkreśla Anna Mikołajczyk, dyr. Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Kielcach.

 

Z kolei Świętokrzyskie Centrum Onkologii przeprowadza wysokospecjalistyczne badania genetyczne i molekularne. W Polsce na taką skalę prowadzone są po raz pierwszy. – Te badania pozwolą nam wyłonić predyspozycje pewnych osób, na choroby układu krążenia i choroby nowotworowe, czyli dwóch największych zabójców naszego społeczeństwa – zaznacza prof. Stanisław Góźdź, dyr. ŚCO. 

 

Przeprowadzenie badań i działań edukacyjnych to koszt blisko 80 milionów złotych. Pieniądze na ten cel z Unii Europejskiej zdobył Urząd Marszałkowski. – Ten projekt zyskał duże uznanie w UE. W takiej formie nie był realizowany ani w Polsce, ani w UE – podkreśla Renata Janik, marszałek województwa świętokrzyskiego. 

 

Z badań może skorzystać ponad 50 tysięcy pracowników. Chętni mogą się zgłaszać indywidualnie lub grupowo, za pośrednictwem pracodawców.