Witamina D jest nazywana witaminą słońca. Jej niewłaściwy poziom w organizmie występuje najczęściej jesienią i zimą, gdy dzień jest krótki, a nasłonecznienie najmniejsze. Tymczasem niedobór witaminy D może prowadzić m.in. do krzywicy, osteoporozy i zwiększonej podatności kości na złamania. Stwarza on również ryzyko osłabienia mięśni szkieletowych, cukrzycy, przewlekłej niewydolności nerek, oraz sprzyja rozwojowi nowotworów czy chorób układu krążenia. Niski poziom witaminy D, to także gorsze samopoczucie, większa podatność na infekcje czy choroby autoimmunologiczne.
Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne projekt „Ocena stężenia witaminy D we krwi wśród mieszkańców z województwa świętokrzyskiego” prowadzi od 218 roku, z przerwą spowodowaną pandemią koronawirusa. Z analiz pobranych próbek, że niedobór witaminy D występował – w zależności od okresu od 40 do nawet 60 procent badanych.
„Na bezpłatne badanie poziomu witaminy D zarejestrować można się pod numerem telefonu 667 845 544, od poniedziałku do piątku między godziną 8 a 15”.
Po tym samym numerem można się umówić na darmowe określenie określenie profilu lipidowego, czyli lipidogramu (cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL, HDL oraz trójglicerydów). Te wskaźniki pomagają ocenić ryzyko zawału serca, udaru spowodowanego miażdżycą tętnic i innych chorób. Są szczególnie zalecane dla osób, które mają nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, zmagają się z otyłością, nie są aktywne fizycznie, palą tytoń, są w podeszłym wieku.
Rejestracja na badania - telefon 667 845 544, od poniedziałku do piątku między 8 a 15.