Podatki to temat, który zawsze budzi spore emocje.
- Nie powinno być tak, żeby podatek od miejsca postojowego był droższy niż podatek od mieszkania – uważa kielczanin.
A dziś tak właśnie jest, jeżeli miejsce postojowe w garażu wielostanowiskowym ma własną księgę wieczystą. Można je wtedy sprzedać niezależnie od mieszkania, ale podatek jest niemal dziesięciokrotnie wyższy. Wyliczany jest jak za "budynki pozostałe".
- Za takie stanowisko garażowe, jeśli byśmy go uznawali zgodnie z obwiązującymi przepisami, prawie 230 zł. Natomiast zgodnie z nowym projektem za takie stanowisko 20-metrowe zapłacimy niecałe 24 złote – informuje Marzena Bzymek, skarbnik miasta Kielce.
Obniżenie podatku za miejsca postojowe będzie możliwe dzięki nowelizacji ustawy, którą kilka dni temu procedowała Rada Ministrów.
- Zmiana ma na celu ujednolicenie stawki podatku dla takich samych obiektów - miejsc postojowych, miejsc garażowych - taką samą niższą stawką podatku, co przełoży się na zmniejszenie obciążenia podatkiem od nieruchomości dla podatników – tłumaczy Jarosław Kowalski, właściciel biura rachunkowego.
Potrzebę zmian wskazał Trybunał Konstytucyjny. Orzekł, że garaże z odrębną księgą wieczystą, nie powinny być opodatkowane wyższą stawką, niż mieszkanie w tym samym budynku. Nie dotyczy to jednak miejsc postojowych służących prowadzeniu działalności gospodarczej.
- Regulacja bardzo jasno mówi nam, że dotyczyć ona będzie tylko i wyłącznie garaży wielostanowiskowych w różnego rodzaju blokach, bądź ewentualnie garaży jednostanowiskowych, ale które stanowią integralną część z domem jednorodzinnym - dodaje dr Joanna Rogalska, zastępca kierownika Katedry Ekonomii i Finansów UJK.
To oznacza, że wolnostojące garaże na podwórkach będą opodatkowane dotychczasową stawką - dla "budynków pozostałych".
Zmiany, choć pozytywnie odbiją się na portfelach wielu mieszkańców, nie wpłyną dobrze na miejski budżet.
- Szacujemy, że ubytek w dochodach gminy Kielce przyniesie około 1,8 mln złotych – przyznaje Marzena Bzymek.
Jeżeli projekt ustawy zostanie przyjęty, nowe stawki powinny obowiązywać od 1 stycznia przyszłego roku.