To miejsce jest dobrze znane dzieciom i miłośnikom historii zabawkarstwa. Wystawa stała w Muzeum Zabawek w Kielcach została otwarta w 2006 roku. Teraz przyszedł czas na jej kompletną modernizacją. Nowa ekspozycja ma nawiązywać do konstrukcji labiryntu. – Chcemy pokazać nową wystawę stałą w ujęciu chronologicznym, to znaczy historię zabawek, zabawy, wychowania, a przez to także i stosunek do dziecka i dzieciństwa od czasów prehistorycznych aż po czasy współczesne – wyjaśnia Ilona Daria Dyktyńska, dyr. Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.
Nowoczesne systemy multimedialne, efekty dźwiękowe, ruchome ściany i ukryte szuflady mają sprawić, że widzowie poczują się uczestnikami gry przygodowej. Wszystkie pomieszczenia mają się doczekać klimatyzacji i podestów dla dzieci.
Zobacz też: Nie tylko do przytulania. Niektóre pluszowe misie mają niezwykłą historię
Na muzealnym dziedzińcu swój początek będzie miał szlak zabawek. Kolejne rzeźby będą ustawione na terenie Kielc, a mieszkańcy wybiorą ich tematykę. – Będą odnosiły się do historii Kielc jako miasta zabawek, czyli postaci tych wszystkich zabawek, które w okresie PRL przez spółdzielnie zlokalizowane w Kielcach były wytwarzane – podkreśla Jakub Czaplarski, z-ca dyr. Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.
W ramach projektu wyremontowana będzie elewacja placówki, a budynek zostanie podświetlony. Miasto właśnie ogłosiło przetarg. To pierwszy krok do starania się o środki unijne. – W ramach tego naboru wniosków również będzie wykonanie wejścia do Muzeum Zabawek, czyli zmieni się charakter. To wejście będzie stanowiło takie przeniesienie w czasie – zapowiada Barbara Sipa, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Kielce.
Oferty można składać do 14 stycznia w Urzędzie Miasta. Prace mają się rozpocząć za rok.