20 lat temu na Placu Jana Pawła II, po śmierci papieża, zaczęli gromadzić się mieszkańcy Kielc i przyjezdni. Czas spędzali na czuwaniu, modlitwie, w zadumie, śpiewając pieśni bliskie papieżowi. Wśród wiernych był Maksymilian Miszczyk. Wtedy uczeń klasy maturalnej. - Siedziałem za znajomymi, oglądaliśmy płyty ze studniówki, dokładnie to pamiętam… Przerwaliśmy nasze zajęcia i poszliśmy do katedry…. I od tej pory staram się co roku tutaj przychodzić – relacjonuje Maksymilian Miszczyk.
Tadeusz Józef Matuszak 20 lat temu na plac przy kieleckiej katedrze przyszedł z aparatem fotograficznym, by zatrzymać w kadrze to, co działo się po śmierci papieża. - Ulica była wypełniona zniczami, tutaj od Dużej do Krakowskiej Rogatki, wszędzie były znicze wystawione… To było nieprawdopodobne przeżycie i pod tym kątem wspaniałe – wspomina Tadeusz Józef Matuszak, fotograf.
Wykonane wówczas zdjęcia od dziś można obejrzeć na wystawie przy kieleckiej katedrze.
Ale pamięć o papieżu to nie tylko wspomnienia. Uczniowie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach poznają jego nauczanie od najmłodszych lat. - Moja mama dużo opowiadała o św. Janie Pawle II, tak samo dziadkowie, oni są bardzo związani z Janem Pawłem II i utożsamiają się z jego słowami – mówi Katarzyna Dudajek.
Uczniowie wybierają się na Jubileusz Młodych do Rzymu. I przypominają, że to Jan Paweł II zainicjował Światowe Dni Młodzieży. - Dzięki niemu mamy i Światowe Dni Młodzieży i kulturę miłości do wiary, do drugiego człowieka i do naszej Ojczyzny – uważa Marika Radziejewska.
W środę wieczorem w kieleckiej katedrze oraz w Masłowie zaplanowano uroczystości rocznicowe. O godzinie 19.00 w kieleckim kinie Moskwa odbędzie się premiera filmu "21.37". Tuż po seansie uczestnicy wspólnie odśpiewają ulubioną pieśń papieża „Barkę”.
DOŁĄCZ do naszego kanału na Messengerze! Nie przegap najważniejszych informacji!